Քրդական Firat լրատվական գործակալությունն անդրադարձել է Օսմանյան բանակում կամավոր ծառայող վենեսուելացի գեներալի հուշերին՝ կապված Հայոց ցեղասպանության հետ:
Վենսուելացի կամավորական Ռաֆաել դե Նոգալես Մենդեզն իր «4 տարի օսմանյան բանակում» գրքի մեջ փաստում է, որ հայկական կոտորածները պետության գիտությամբ եւ ուղղորդմամբ էին տեղի ունենում: «Չնայած, որ փողոցում կրակում էին հայերի վրա, ես մոտեցա քաղաքապետին, ով որ ղեկավարում էր կոտորածը: Քաղաքապետը նշեց, որ ինքը բացի նահանգապետի հրամանը կատարելուց, ուրիշ ոչինչ չի անում: Այդ ժամանակ ժանդարմերիային հրահանգեցի հետ քաշվել եւ սպասեցի մինչեւ վերջ:
Մեկ ու կես ժամ տեւած կոտորածից հետո Բիթլիսի Ադիլջեւազի շրջանում 7 հայ մնաց: Այդ օրը հրամանատար Ջեւդեթ Բեյն ու Քագիկյան Էֆենդին Բիթլիսի 200 հայտնի հայերից 5000 ոսկե լիրա խլեցին եւ նրանց բոլորին կախեցին: Այդ գումարը Հալիլ Բեյի հետ կիսվեցին: Չբավարարվելով դրանով, Բիթլիսի հայ տղամարդկանց 50 հոգանոց խմբերով բարձրացնում էին լեռները, որտեղ հայերն իրենց ձեռքով փորում էին իրենց գերեզմանը եւ սպանվելով նետվում այնտեղ: Այդ օրը Բիթլիսում եւ շրջակա գյուղերում 15 հազար հայ սպանվեց»,-մեջբերում է վենեսուելացի զինվորականի խոսքերը Firat գործակալությունը:

The Kurdish Firat News Agency reflected on the memoirs, about the Armenian Genocide, of the Venezuelan general Rafael de Nogales Méndez, who was voluntarily serving in the Ottoman Empire. In his book, entitled 4 Years in the Ottoman Army, the general attests that the Armenian massacres had occurred under the Ottoman state’s knowledge and guidance.
“Even though they were firing at the Armenians on the street, I approached the mayor, who was heading the massacre. The mayor noted that he was doing nothing but carrying out the governor’s order. At that time, I instructed the gendarmerie to withdraw, and I waited until the end. After the 1.5-hour massacre, 7 Armenians remained in the Adilcevaz region of Bitlis. On that day, Commander Cevdet Bey, together with Kagikyan Efendi, took 5,000 gold liras from 200 prominent Armenians of Bitlis and then hung them all.
They shared that amount with Halil Bey. Not being satisfied with that, they were taking the Armenian men to the mountains, in 50-member groups, where the Armenians were digging their own graves with their own hands and, once killed, they were being thrown there. On that day, 15 thousand Armenians were killed in Bitlis and nearby villages,” Firat quotes as the Venezuelan general saying.