Ադրբեջանի կառավարության «էկոակտիվիստ» գործակալն ինստագրամյան իր էջի սթորի բաժնում հունվարի 11-ին տեղադրել է մյուս «էկոակտիվիստ» գործակալների մասնակցությամբ տեսանյութ, որտեղ հայերին ուղղված ադրբեջանական երգով ցույց են տալիս իրենց իրական հայասպան մտադրությունները. ևս մեկ ապացույց, որ նրանք որևէ կապ չունեն շրջակա միջավայրի հետ:
Մասնավորապես, նրանք միասին երգում են մի երգ, որն Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ուսումնասիրություններով ուղղված է հայերին` սպանության ու արյուն թափելու կոչերով:
Տեսանյութի վերջում էլ նա ցույց է տալիս «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության սիմվոլը:
Հիմնադրամը պարզել է, որ այս երգը հատուկ գրվել է 2020 թվականի հուլիսին, այսինքն՝ 44-օրյա պատերազմից առաջ` որպես ադրբեջանական քարոզչական քաղաքականության մաս:
Երգի կրկներգի թարգմանությունն այսպիսին է.
«Կյանք խլողներ ենք, գնում ենք սպանության,
Մենք գնում ենք կյանք խլելու/սպանության,
Գետնին մնացած մեր արյան համար արյուն թափելու ենք գնում,
Գնում ենք արյուն թափելու,
Կյանք խլողներ ենք, գնում ենք սպանության,
Գնում ենք արյուն թափելու»։
Այս օբյեկտիվ ապացույցը հիմնադրամի նոր հատուկ զեկույցից է, որն ամփոփման փուլում է և բացահայտում է «էկոակտիվիստ» գործակալներին, թե ովքեր են նրանք իրականում:
Նրանց են ոգեշնչում ադրբեջանական իշխանությունները հենց այս հանցավոր մտադրություններով:
«Այս փաստը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Արցախը Հայաստանի և աշխարհի հետ կապող կյանքի միակ ճանապարհը 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի փակած, իրենց «էկոակտիվիստներ» հռչակած անձինք իրականում Ադրբեջանի կառավարության գործակալներ են, ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտումների քաղաքականության գործիք, հայատյաց մարդիկ:

Так называемые «экоактивисты», агенты правительства Азербайджана 11 января разместили на своей странице в «Instagram» видео, где показывают свои истинные намерения убивать армян. Об этом говорится в публикации Центра права и справедливости фонда «Татоян», размещенной в «Facebook».
«Эти люди поют песню с призывами убивать армян. В конце ролика они показывают символ экстремистской националистической террористической организации «Серые волки».
Эта песня была написана в июле 2020 года, перед 44-дневной войной, в рамках азербайджанской пропагандистской политики. Перевод припева песни таков: «Мы забирающие жизнь, мы идем убивать».
Это видео вскоре после публикации было удалено.
Это еще раз подтверждает, что лица, 12 декабря 2022 год года незаконно перекрывшие единственную дорогу жизни, связывающую Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром, являются агентами правительства Азербайджана, инструментом проводимой Баку политики этнических чисток», – отмечается в публикации.