Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհի շարունակվող լիակատար շրջափակումն արտադրության մի շարք ոլորտներում հանգեցրել է լրջագույն խնդիրների։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցմանն ի պատասխան՝ նշել են Արցախի օպերատիվ շտաբից՝ հավելելով, որ խաթարվել է փոքր և միջին բիզնեսի բնականոն գործունեությունը, մեծ խնդիրների են բախվել գործող բոլոր կազմակերպությունները՝ կապված հումքի և նյութերի, ապրանքների ներկրման, արտադրանքի արտահանման հետ:
«Այս ամենն էլ իր հերթին բերում է գնաճի, գործազրկության, պարենային ապրանքների դեֆիցիտի, աղքատության, արտադրության ծավալների և ապրանքաշրջանառության անկման, պետական բյուջեի հարկային եկամուտների նվազման և մի շարք այլ խնդիրների»,-մանրամասնել են Արցախի օպերատիվ շտաբից:
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակում հարկ վճարողների և պետեկամուտների ապահովման խնդիրներին ու դրանց լուծումների հարցին՝ Օպերատիվ շտաբից պատասխանել են, որ շրջափակման առաջին իսկ օրերից տնտեսությունում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես, տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեության դադարեցում, աշխատատեղերի կրճատումներ, որոնց հետևանքով իրացման շրջանառություն և դրան համարժեք հարկային պարտավորություններ վերջիններիս մոտ չեն առաջացել, ինչն էլ անդրադարձել է հավաքագրվող եկամուտների մակարդակի վրա: «Նախնական տվյալներով, միայն 2023 թվականի հունվար ամսվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե է մուտքագրվել պլանավորված հարկային եկամուտներից և տուրքերից ավելի քան 32 տոկոսով պակաս գումար: Հավաքագրված եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ թերակատարվել են մոտ 29 տոկոսով։ Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ կառավարությունը նախաձեռնել է տնտեսավարող սուբյեկտների աջակցության մի շարք միջոցառումներ, որոնք առաջնահերթ ուղղված են աշխատողների աշխատատեղերի պահպանմանն ու աշխատավարձերի վճարմանը»,-մանրամասնել են կառույցից՝ ընդգծելով, որ այս պահի դրությամբ գործունեությունը դադարեցրել է շուրջ 1000 հարկ վճարող, որը սակայն, ամբողջական պատկերը չէ, քանի որ գործող հարկ վճարողների հիմնական մասն աշխատում է մասնակիորեն: Ի պատասխան ստեղծված իրավիճակում պարենային ոլորտի խնդիրների ու դրանց լուծումների վերաբերյալ հարցի՝ Օպերատիվ շտաբից նշեցին, որ էներգամատակարարման և գազամատակարարման հաճախակի խափանումները բացասաբար են ազդում գյուղոլորտի վրա՝ խաթարելով ջերմոցային տնտեսությունների բնականոն ջեռուցումը, ինչը հանգեցնում է սածիլների և բերքի ցրտահարման և, որպես հետևանք՝ ստացվելիք պարենամթերքի ոչնչացման: Բացի այդ, վառելիքի պաշարների խիստ սղության պատճառով, գյուղատնտեսական բոլոր տեսակի աշխատանքներն ընթանում են նախատեսվածից մի քանի անգամ քիչ ծավալներով, իսկ որոշ դեպքերում՝ ընդհանրապես դադարեցված են:
«Որպես լուծում կառավարությունը որոշակի քանակությամբ վառելիք է տրամադրում գյուղոլորտի տնտեսավարողներին՝ գոնե որոշ չափով մեղմելու ստեղծված իրավիճակի բացասական ազդեցությունը: Գյուղատնտեսական մշակաբույսերի սերմերի, պարարտանյութերի, բույսերի պաշտպանության միջոցների ներկրման անհնարինության պայմաններում, հնարավորության սահմաններում, փորձ է արվում պակասը լրացնել պահուստային պաշարների հաշվին»,- հայտնել են Արցախի Օպերատիվ շտաբից:

Продолжающаяся полная блокада Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и миром, привела к серьезным проблемам в ряде производственных сфер.
В ответ на вопрос «Арменпресс» в оперативном штабе Арцаха заявили, что нарушена нормальная деятельность малого и среднего бизнеса, все существующие организации столкнулись с большими проблемами, связанными с импортом сырья и материалов, экспортом продукции. «Все это, в свою очередь, приводит к инфляции, безработице, дефициту продуктов питания, бедности, снижению объемов производства и товарооборота, уменьшению налоговых поступлений в государственный бюджет и ряду других проблем», — уточнили в оперативном штабе Арцаха.
Касаясь проблем обеспечения налогоплательщиков и государственных доходов в сложившейся ситуации и вопроса их решения, Оперштаб ответил, что в экономике с первых дней блокады возник ряд проблем, в частности, приостановление деятельность хозяйствующих субъектов, сокращение рабочих мест, в результате чего у последних не возникло оборота с продаж и приравненных к ним налоговых обязательств, что повлияло на уровень собираемого дохода.
«По предварительным данным, только в январе месяце 2023 года в государственный бюджет Республики Арцах было перечислено более чем на 32 процента меньше запланированных налоговых поступлений и сборов. По сравнению с тем же периодом предыдущего года собранные доходы недовыполнены примерно на 29 процентов. Учитывая создавшуюся ситуацию, правительство инициировало ряд мер поддержки субъектов предпринимательства, которые в первую очередь направлены на сохранение рабочих мест сотрудников и выплату заработной платы», - уточнили в организации, подчеркнув, что на данный момент деятельность около 1000 налогоплательщиков остановлена, что, однако, совершенно не соответствует картине, так как большинство действующих налогоплательщиков работают неполный рабочий день. Отвечая на вопрос о проблемах продовольственного комплекса в сложившейся ситуации и пути их решения, в Оперативном штабе отметили, что частые перебои с энерго- и газоснабжением негативно сказываются на сельском хозяйстве, нарушая нормальный обогрев тепличных хозяйств, что приводит к вымерзание рассады и посевов и, как следствие, к уничтожению ожидаемых продуктов питания. Кроме того, из-за острой нехватки запасов топлива все виды сельскохозяйственных работ выполняются в несколько раз меньше запланированного, а в некоторых случаях и вовсе прекращаются.
«В качестве решения правительство предоставляет определенное количество топлива фермерам в сельском секторе, чтобы хоть в какой-то степени смягчить негативное влияние ситуации. В условиях невозможности ввоза семян сельскохозяйственных культур, удобрений, средств защиты растений в пределах возможности предпринимается попытка восполнить дефицит за счет резервных запасов», - сообщили в Оперативном штабе Арцаха.