ՀՅԴ կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանն անդրադարձել է, իր ձևակեպմամբ, Հայաստանին պարտադրվող «ապաշրջափակման» իրական հետևանքներին։
Նա Facebook-ի իր էջում գրել է.
«1․ Տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրումը կարող է ապահովել տնտեսական լրացուցիչ արդյունքներ, եթե այդ գործընթացները հասունանում և զարգանում են բոլոր կողմերի ազգային շահերի փոխհամաձայնեցման հիմքով, այլ ոչ թե մեկի պարտադրանքով։
2․ Պատմական փաստ է․
Թուրքիայի ռազմավարական հեռանկարում ինքնիշխան Հայաստանն իր տնտեսական տարածքով անհաղթահարելի խոչընդոտ է։
1. Մինչև 44-օրյա պատերազմը․
Թուրքիան և Ադրբեջանը տնտեսական շրջափակման միջոցով էին նաև փորձում առաջ մղել իրենց ազգային շահերը։
4․ Հիմա, երբ ունեն ռազմական դոմինանտություն․
թուրք-ադրբեջանական տանդեմը պարտադրում է «ապաշրջափակում»՝ որպես իրենց ազգային շահերի միակողմանի առաջ մղման հաջորդ փուլ։
5․ Թուրքիան այլ երկրների նկատմամբ ևս ակտիվորեն իրականացնում է տնտեսական ներխուժման (էքսպանսիայի) քաղաքականություն։
6․ Առկա են անկառավարելի ռիսկեր և իրական սպառնալիքներ․
Հայաստանի տնտեսական համակարգը թուրք-ադրբեջանական կապիտալով ամբողջապես կլանելու և տնտեսական կցորդ դարձնելու առումով։
7․ Երկկողմանի շրջափակումը վերաճելու է եռակողմի․
Հայաստանը կորցնելու է տարածաշրջանում իր գրավչությունը՝ համեմատական առավելություններն ու աշխարհագրական բարենպաստ դիրքը՝ հյուսիս-հարավ հաղորդակցությունն ապահովելու առումով։
8․ Տեղական արտադրանքը փոխարինվելու է թուրքականով․
առաջնային և կործանարար հարված է լինելու գյուղատնտեսության, հատկապես՝ ջերմոցային տնտեսության, տեքստիլ և մշակող արդյունաբերության ճյուղերի համար, որոնք ունեն նաև արտահանման մեծ ներուժ։
9․ Թուրքիայից Հայաստանի ներմուծումը տարեկան միջինը շուրջ 150 անգամ գերազանցում է արտահանմանը և այս բացասական ցուցանիշն ունի և ունենալու է էական աճի միտում։
10․ Նախկինում եղած տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն այլևս գոյություն չունեն։
Նոր ենթակառուցվածքների ձևավորումը պահանջելու է ֆինանսական ահռելի ներդրումներ, որին Հայաստանի մասնակցությունը և հետագա կառավարման վրա իրական ազդեցությունը լինելու են աննշան։

Турецко-азербайджанский тандем навязывает «разблокирование». Об этом написал на своей странице в «Facebook» член АРФ Дашнакцутюн, депутат от блока «Армения» Тадевос Аветисян.
«1. Региональная интеграция обеспечивает дополнительные экономические результаты, если эти процессы созревают и развиваются на основе взаимной согласованности по части национальных интересов всех сторон, а не по принуждению одной.
- Исторический факт.
В стратегической перспективе Турции суверенная Армения с ее экономической территорией является непреодолимым препятствием.
- До 44-дневной войны:
Турция и Азербайджан пытались продвинуть свои национальные интересы и посредством экономической блокады.
- Сейчас, когда они имеют военное доминирование:
турецко-азербайджанский тандем навязывает «разблокирование» как очередной этап одностороннего продвижения своих национальных интересов.
- Турция активно проводит политику экономического вторжения (экспансии) и в отношении других стран.
- Имеются неуправляемые риски и реальные угрозы в плане полного поглощения экономической системы Армении турецко-азербайджанским капиталом и превращения ее в экономический придаток.
- Двусторонняя блокада перерастет в трехстороннюю:
Армения потеряет привлекательность в регионе – свои сравнительные преимущества и выгодное географическое положение, с точки зрения обеспечения сообщения Север – Юг.
- Местная продукция будет заменена турецкой:
первичный и сокрушительный удар будет нанесен по сельскому хозяйству, особенно по тепличному хозяйству, текстильной и обрабатывающей промышленности, которые также имеют большой экспортный потенциал.
- Импорт из Турции в Армению ежегодно в среднем в 150 раз превышает экспорт, и этот отрицательный показатель имеет и будет иметь существенную тенденцию к росту.
- Транспортной инфраструктуры, которая существовала раньше, больше нет.
Формирование новых инфраструктур потребует огромных финансовых вложений, в которых участие Армении и реальное влияние на будущее управление будут незначительными».