ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ: Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Նադյա Ֆերնանդա Պիֆարետտին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հակիրճ ներկայացրել առաքելության նպատակները:
Նադյա Պիֆերատտին նշել է, որ այցելել են Սյունիքի մարզ և առաջիկայում կայցելեն նաև Գեղարքունիքի մարզ՝ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին, Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմից հետո:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է հյուրերին և կարևոր է համարել նման այցերը՝ հատկապես պատերազմից տուժած համայնքներ: Վաչե Տերտերյանը հանգամանալից ներկայացրել է Սյունիքի,Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերում պատերազմից հետո առաջացած տարածքային համաչափ զարգացման հետ կապված խնդիրները, նշել կառավարության կողմից այդ խնդիրները լուծելու առաջնահերթությունները:
Նախարարի տեղակալը հետաքրքրվել է նաև նման իրավիճակներում տարբեր տարածաշրջաններում Համաշխարհային բանկի ունեցած միջազգային փորձով և շեշտել, որ դա կարող է օգտակար լինել նոր գաղափարների, նոր զարգացման ծրագրերի իրագործմանը Հայաստանում:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մարզեր այցելելուց և տեղում իրավիճակին ծանոթանալուց հետո ունենալ ևս մեկ հանդիպում-քննարկում:

Мы посетили Сюникскую область и вскоре побываем в Гегаркуникской области, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией после войны, развязанной Азербайджаном. Об этом заявила на встрече с заместителем министра территориального управления и инфраструктур Армении Ваче Тертеряном с представителями Всемирного банка старший экономист ВБ Надя Фернанда Пифаретти.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства территориального управления и инфраструктур республики, в ходе встречи Тертерян упомянул о важности подобных визитов, особенно в общины, пострадавшие от войны. Он подробно представил проблемы, связанные с территориальным соразмерным развитием, возникшими в Сюникской, Гегаркуникской и Вайоцдзорской областях после войны, и обозначил приоритеты правительства в решении данных вопросов.
Замминистра также поинтересовался международным опытом Всемирного банка в разных регионах в подобных ситуациях и подчеркнул, что он может быть полезен для реализации новых идей и новых программ развития в Армении.
В конце встречи была достигнута договоренность о проведении еще одной встречи-обсуждения после посещения областей и ознакомления с ситуацией на месте.