ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն այսօր՝ փետրվար 17-ին, ընդունել է փաստահավաք առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովում Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին (Ֆինլանդիա) եւ Բորիանա Աբերգին (Շվեդիա)։
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ-ից, փոխնախարարը ողջունել է համազեկուցողների փաստահավաք այցելությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը եւ օբյեկտիվ գնահատմանը։
Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակիցներին մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման պարբերական խափանման փաստը՝ շեշտելով, որ Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքի առջեւ։
Անդրադարձել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմանը եւ հայ ռազմագերիների հետ կապված խնդիրներին։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության ապօրինի գործողությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը եւ առավելապաշտական կեցվածքը լրջորեն խաթարում են Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հասնելու ջանքերը:

On February 17, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Paruyr Hovhannisyan received Kimmo Kiljunen (Finland) and Boriana Åberg (Sweden), co-rapporteurs of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for Armenia, who are on a fact-finding visit in Armenia, the press service of the Armenian Foreign Ministry informed Armenian News-NEWS.am.
The Deputy Minister welcomed the fact-finding mission and expressed hope that it will contribute to the awareness raising and objective assessment of the situation in the region.
Paruyr Hovhannisyan briefed the interlocutors upon the consequences of blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan and the fact of regular disruption of gas supply to Nagorno-Karabakh, stressing that Artsakh is facing the threat of a humanitarian crisis.
He touched upon the infiltration into the sovereign territories of Armenia by the armed forces of Azerbaijan and the issues on the Armenian prisoners of war. He also emphasized that the illegal actions of the Azerbaijani leadership, warmongering rhetoric and maximalist approach seriously disrupt the efforts towards establishing peace and stability in the South Caucasus.