Փետրվարի 18-ին Մյունխենում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ/USAID) կառավարչի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Էրին Էլիզաբեթ ՄըկՔիին:Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցերը և հետագա փոխգործակցության հեռանկարները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԱՄՆ և մասնավորապես, ԱՄՆ ՄԶԳ դերը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցություն ցուցաբերելու գործում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտագությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցացկին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչության առջև ծառացած հումանիտար մարտահրավերները: Այս համատեքստում ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային համապատասխան մարմինների անարգել հումանիտար հասանելիության հրամայականը:

On February 18, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Munich, met with Erin Elizabeth McKee, the Assistant Administrator of the U.S. Agency for International Development for Europe and Eurasia.
The Foreign Ministry press service informed Armenian News-NEWS.am that during the meeting, the programs implemented by USAID in Armenia and the prospects of further cooperation were discussed.
Foreign Minister of Armenia emphasized the role of the U.S. and especially USAID in institutional capacity building in Armenia and providing support to democratic reforms of the Government of the Republic of Armenia.
Issues on regional security and stability were also touched upon.
Ararat Mirzoyan briefed his counterpart on the humanitarian challenges faced by 120,000 Armenians of Nagorno-Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. In this context, the imperative of the unimpeded humanitarian access to Nagorno-Karabakh for relevant international organizations was stressed.