Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը տեսաուղերձ է հղել  «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի 10-րդ հերթական նստաշրջանի ժամանակ:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ելույթի տեքստը.
«Հարգելի խորհրդարանականներ,
Ուրախ եմ Արևելյան Գործընկերության ապագայի վերաբերյալ Հայաստանի տեսլականի մասին ուղերձ հղելու այս հնարավորության համար։
Չնայած անցյալ տարի, երբ մենք Երևանում հյուրընկալում էինք «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի և մշտական հանձնաժողովների նիստերը, աշխարհաքաղաքական իրավիճակը բոլորովին այլ էր, այնուամենայնիվ, ԱլԳ գործընկերներից շատերն արդեն իսկ առերեսվում էին լուրջ խնդիրների, որոնք  իրենց հերթին առաջացնում էին բարդություններ այս ձևաչափի պահպանման հարցում։
Այսօր, մեր առջև ծառացած մարտահրավերներն էլ ավելի բազմազան են, մենք գործ ունենք հումանիտար լուրջ ճգնաժամերի հետ, երբ հազարավոր մարդիկ կարող են պարզապես կտրված լինել մնացյալ աշխարհի հետ իրենց կապից։ Ինչպես գիտեք, այսօր մեր առջև ծառացած ամենահրատապ խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամն է։ Անցյալ տարվա դեկտեմբերի 12-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ արգելափակել են Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և մնացյալ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Այս գործողությամբ Լեռնային Ղարաբաղում 120 հազար մարդ հայտնվել է մեկուսացման մեջ։ Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը մնում է անփոփոխ։ Արդեն երկու ամիս է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը փաստացի շրջափակման մեջ է։ Շրջափակումից մոտ ութ շաբաթ անց բոլոր առաջնային նշանակության ապրանքների խիստ պակաս կա:
Չնայած այս մարտահրավերներին և անորոշություններին, մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի պայմաններում մեր երկրների և հասարակությունների դիմակայունության ամրապնդման հրամայականը ստանում է նոր հրատապություն։ Այս համատեքստում Արևելյան գործընկերությունը և վերջինիս հետ 2020 օրակարգը առանցքային դեր ունեն։
Մենք նաև հավատացած ենք, որ Եվրոպայի պարագայում անվտանգությունը չի կարող լինել համապարփակ առանց ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարգման։ Մի աշխարհում, որտեղ ժողովրդավարությունը բախվում է բռնապետության կոշտ մրցակցությանը, շատ քիչ երկրներ են շարժվում ճիշտ ուղղությամբ: Հայաստանն այդ փոքրաթիվ երկրների ցանկում է։ Եվ դա տեղի չի ունենում առանց ԵՄ աջակցության, այլ ճիշտ հակառակը. ԵՄ-ն ոչ միայն շարունակում է մնալ ինստիտուտների կայացման և բարեփոխումների օրակարգին աջակցող Հայաստանի առաջնային գործընկերը, այլև, ընդհանուր առմամբ, Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն ընդլայնվում է նոր ուղղություններով։ Այս համատեքստում Արևելյան գործընկերությանը մասնակցությունը ևս կարևոր դրական դեր է խաղացել, մասնավորապես Հայաստանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջխաղացման գործում և մեծապես նպաստել է ԱլԳ որոշ երկրների, հատկապես Հայաստանի ժողովրդավարական վերափոխմանը:
Հաշվի առնելով նշված գործոնները՝ մենք համոզված ենք, որ ԱլԳ ձևաչափը պետք է շարունակի գործել, այն չպետք է փոխարինվի որևէ այլ նախաձեռնությամբ կամ սահմանափակի այլ ձևաչափերում ներգրավվելու հնարավորությունը։
Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի մեր երախտագիտության խոսքերը փոխանցել Եվրոպական խորհրդարանին՝ Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող բոլոր հստակ հայտարարությունների և բանաձևերի համար, ինչպես նաև Եվրոպական միությանը՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու որոշման համար։ Առաքելությունը կարող է կարևոր դեր ունենալ տեղում մարդկային անվտանգության ամրապնդման գործում և շարունակել նպաստել ընդհանուր իրավիճակի կայունացմանը։

Жители Нагорного Карабаха, более 8 недель находящиеся в блокаде, остро нуждаются в товарах первой необходимости. Об этом заявил замминистра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян в ходе видеобращения к участникам Парламентской ассамблеи Евронест.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе МИД республики, армянский дипломат отметил, что «сегодня вызовы, с которыми мы сталкиваемся, еще более разнообразны». «Мы имеем дело с серьезным гуманитарным кризисом, когда тысячи людей просто отрезаны от остального мира. С 12 декабря прошлого года группа азербайджанцев заблокировала Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и остальным миром. В результате этого действия в блокаде оказалось  120 тысяч человек в Нагорном Карабахе», - подчеркнул он. По словам Ованнисяна, несмотря на эти вызовы армянская сторона убеждена, что в этом контексте в регионе императив укрепления устойчивости стран и обществ приобретает новую актуальность.
«Мы также считаем, что в случае Европы безопасность не может быть всеобъемлющей без уважения демократии и прав человека. В мире, где демократия сталкивается с диктатурой, очень немногие страны движутся в правильном направлении. Армения находится в списке этих немногих стран. И это происходит не без поддержки ЕС. ЕС не только остается основным партнером Армении в поддержке реформ, но и в целом партнерство Армения-ЕС расширяется в новых направлениях. В этом контексте участие в Восточном партнерстве также сыграло важную положительную роль, особенно в продвижении институциональных реформ в Армении, и в значительной степени способствовало демократическим преобразованиям в некоторых странах Восточного партнерства, особенно в Армении.
Учитывая указанные факторы, мы убеждены, что формат Восточного партнерства должен продолжать функционировать, он не должен подменяться какой-либо другой инициативой или ограничивать возможность участия в других форматах», - резюмировал замминистра.
Он также поблагодарил Европарламент за резолюции по Республике Армения и Нагорному Карабаху, а также ЕС за отправку гражданской миссии в республику.