ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանհալի Տասմագամբետովի հետ քննարկել է մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ «ուժային պոտենցիալի կատարելագործման» հարցերը, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի զարգացման եւ նրա ուժային պոտենցիալի կատարելագործման արդիական հարցեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Շոյգուն շնորհավորել է Տասմագամբետովին պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ։ Նա հույս է հայտնել, որ նոր գլխավոր քարտուղարի փորձը կծառայի ՀԱՊԿ-ի հեղինակության էլ ավելի ամրապնդմանը ինչպես միջազգային ասպարեզում, այնպես էլ կազմակերպության անդամ յուրաքանչյուր պետությունում։
Իր հերթին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Շոյգուին հանդիպման համար։
«Ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ անցյալ շաբաթ այցելեցի Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին։ Առաջին հերթին՝ ստորագրեցինք Հավաքական անվտանգության խորհրդի անցյալ տարվա նոյեմբերյան որոշումների կատարման միջոցառումների ծրագիրը»,- նշել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։

Министр обороны РФ, генерал армии Сергей Шойгу обсудил с генсеком Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетовым ряд тем, в том числе вопросы «совершенствования ее силового потенциала»,сообщает Минобороны РФ.
«В ходе встречи обсуждены актуальные вопросы развития военной составляющей Организации и совершенствования ее силового потенциала», - говорится в сообщении.
Шойгу поздравил Тасмагамбетова с назначением на должность. Он выразил надежду на то, что опыт нового генсека послужит дальнейшему укреплению авторитета ОДКБ как на международной арене, так и внутри каждого из государств, которые входят в Организацию.
В свою очередь генсек ОДКБ поблагодарил Шойгу за встречу.
«Хочу проинформировать вас о том, что у меня состоялся на прошлой неделе визит к председателю Совета коллективной безопасности, президенту Беларуси Александру Лукашенко. Прежде всего, подписали план мероприятий по исполнению решений Совета коллективной безопасности - ноябрьские решения прошлого года», - отметил генеральный секретарь ОДКБ.