Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը հաստատում է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հակասում է միջազգային իրավունքին և պետք է անհապաղ դադարեցվի՝ հայտարարել է Ֆրենկ Փալոնը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարությունը և մեր դաշնակիցները պետք է ապահովեն, որ Ալիևը ենթարկվի այս որոշմանը և թույլ տա մարդկանց և ապրանքների ազատ հոսքը դեպի Արցախ»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:
Նշենք, որ նախօրեին Արդարադատության միջազգային դատարանը մասնակի բավարարել է Հայաստանի հայցը Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ եւ միաձայն մերժել Ադրբեջանի հայցն ընդդեմ Հայաստանի։
Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանից պահանջել է Ադրբեջանին պարտավորեցնել ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը, որը փակվել է ավելի քան երկու ամիս, ապահովել մարդկանց, մեքենաների եւ բեռների ազատ տեղաշարժը երկու ուղղություններով: Դատարանը բավարարել է ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին Հայաստանի հայցը և պարտավորեցրել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխափան տեղաշարժն ապահովելու համար՝ մինչև գործի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելը։ Միաժամանակ ՄԱԿ-ի դատարանը նշել է, որ բավարար փաստարկներ չկան, որ Ադրբեջանն է խափանել ԼՂ գազամատակարարումը։
Արդարադատության միջազգային դատարանը միաձայն մերժել է Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի հայցը։ Ադրբեջանի մեղադրանքները կապված են Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ենթադրյալ հանքարդյունաբերության հետ, «որպեսզի ազգությամբ ադրբեջանցիները չվերադառնան իրենց տները»։ Դատարանի որոշման մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանը ապացույցներ չի ներկայացրել առ այն, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկել, որոնք խոչընդոտում են ազգությամբ ադրբեջանցի մարդկանց՝ վերադառնալու իրենց մշտական բնակության վայրերը։

The decision of the International Court of Justice confirms that Azerbaijan's blockade of the Lachin corridor contradicts international law and must be stopped immediately, said U.S. Congressman Frank Pallone.
"@StateDept and our allies must ensure that Aliyev abides by the ruling and allows the free flow of people and goods to/from Artsakh," the U.S. congressman wrote on his Twitter microblog.
The day before the International Court of Justice partially granted the interim measures against Azerbaijan and unanimously rejected the claim of Azerbaijan against Armenia.
Armenia demanded from the International Court of Justice to oblige Azerbaijan to unblock the Lachin corridor closed for more than two months, to ensure the free movement of people and vehicles in both directions, as well as to immediately restore the gas supply. The Court granted Armenia's claim for an interim measure and obliged Azerbaijan to take all measures to ensure the uninterrupted movement of people, vehicles and goods in both directions through the Lachin corridor until the final decision in the case was rendered. At the same time, the UN Court noted that there were not sufficient arguments that Azerbaijan was violating the gas supply.
The International Court unanimously rejected Azerbaijan's request for interim measures against Armenia. Azerbaijan's accusations referred to alleged mining operations in Nagorno-Karabakh "to prevent Azeri nationals from returning to their homes." The Court's decision states that Azerbaijan has not provided evidence that Armenia has taken steps to prevent the rights of return of Azerbaijani nationals to their places of habitual residence.