Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը հաստատում է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հակասում է միջազգային իրավունքին և պետք է անհապաղ դադարեցվի՝ հայտարարել է Ֆրենկ Փալոնը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարությունը և մեր դաշնակիցները պետք է ապահովեն, որ Ալիևը ենթարկվի այս որոշմանը և թույլ տա մարդկանց և ապրանքների ազատ հոսքը դեպի Արցախ»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:
Նշենք, որ նախօրեին Արդարադատության միջազգային դատարանը մասնակի բավարարել է Հայաստանի հայցը Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ եւ միաձայն մերժել Ադրբեջանի հայցն ընդդեմ Հայաստանի։
Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանից պահանջել է Ադրբեջանին պարտավորեցնել ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը, որը փակվել է ավելի քան երկու ամիս, ապահովել մարդկանց, մեքենաների եւ բեռների ազատ տեղաշարժը երկու ուղղություններով: Դատարանը բավարարել է ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին Հայաստանի հայցը և պարտավորեցրել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխափան տեղաշարժն ապահովելու համար՝ մինչև գործի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելը։ Միաժամանակ ՄԱԿ-ի դատարանը նշել է, որ բավարար փաստարկներ չկան, որ Ադրբեջանն է խափանել ԼՂ գազամատակարարումը։
Արդարադատության միջազգային դատարանը միաձայն մերժել է Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի հայցը։ Ադրբեջանի մեղադրանքները կապված են Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ենթադրյալ հանքարդյունաբերության հետ, «որպեսզի ազգությամբ ադրբեջանցիները չվերադառնան իրենց տները»։ Դատարանի որոշման մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանը ապացույցներ չի ներկայացրել առ այն, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկել, որոնք խոչընդոտում են ազգությամբ ադրբեջանցի մարդկանց՝ վերադառնալու իրենց մշտական բնակության վայրերը։

Решение Международного суда ООН подтверждает, что блокада Азербайджаном Лачинского коридора противоречит международному праву и должна быть немедленно прекращена. Об этом заявил американский конгрессмен Фрэнк Паллоне.
«Госдеп США и наши союзники должны обеспечить, чтобы Алиев выполнил это решение и разрешил свободное передвижение людей и грузов  в Арцах», — написал конгрессмен США в своем микроблоге в Twitter.
Отметим, что накануне Международный суд ООН частично удовлетворил иск Армении о применении обеспечительной меры против Азербайджана и единогласно отклонил иск Азербайджана против Армении.
Армения требовала от Международного суда обязать Азербайджан разблокировать закрытый более двух месяцев Лачинский коридор, обеспечить свободное движение людей и транспорта в обоих направлениях, а также немедленно восстановить подачу газа. Суд удовлетворил иск Армении о применении временной меры и обязал Азербайджан до вынесения окончательного решения по делу принять все меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору. Вместе с тем, суд ООН отметил, что не было представлено достаточных аргументов в пользу того, что Азербайджан нарушает подачу газа.
Международный суд ООН единогласно отклонил требование Азербайджана об обеспечительных мерах против Армении. Обвинения Азербайджана касались якобы осуществляемого Арменией минирования в Нагорном Карабахе «с целью помешать лицам азербайджанской национальности вернуться в свои дома». В решении суда отмечается, что Азербайджан не представил доказательств о том, что Армения предпринимала шаги, препятствующие правам лиц азербайджанской национальности на возвращение в места постоянного проживания.