Էստոնիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի անդամները խորապես մտահոգված են Լաչինի միջանցքի արգելափակման կապակցությամբ:
Նրանք հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
«Միջանցքը տարածաշրջանի տեղական բնակչության համար կենսական նշանակության կարևոր ճանապարհ է: Հոսանքի հաճախակի անջատումների և էլեկտրականության ու գազի բացակայության պատճառով հումանիտար ճգնաժամը տարածաշրջանում օրեցօր վատթարանում է: Բացի դրանից՝ ժողովուրդը կենսական իրերի կարիք ունի` դեղորայք և բժշկական օգնություն, սնունդ և վառելիք»,- նշել է խորհրդարանական խումբը համատեղ հայտարարարության մեջ:
Հայտարարությամբ խմբի անդամները կոչ են արել շահագրգիռ կողմերին՝ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ` տարածաշրջանում կայունության և զարգացման ապահովմանն աջակցելու նպատակով:
«Արգելափակումը շարունակում է վնասակար ազդեցություն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի վրա: Մենք խորապես հավատում ենք, որ հումանիտար հարցերի կարգավորումը, տեղաշարժման ազատությունը և միջանցքի անվտանգությունն ունեն չափազանց կարևոր նշանակություն` առաջընթացի ապահովման համար»,- հայտարարել են խմբի անդամները:
Հայտարարությունը ստորագրել են խորհրդարանական խմբի նախագահ Ռայվո Տամը և անդամներ Մատի Ռայդման, Միհայիլ Լոտմանը, Տարմո Կրուուսիմեն և Լեո Կունասը:

Члены парламентской группы дружбы Эстония-Армения, глубоко обеспокоенные блокадой Лачинского коридора, выступили с совместным заявлением. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении
«Коридор – важная дорога, имеющая жизненно важное значение для местного населения региона. Из-за частых отключений электроэнергии, нехватки электричества и газа гуманитарный кризис в регионе усугубляется день ото дня. Кроме того, люди нуждаются в жизненно важных вещах – лекарствах и медицинской помощи, продуктах питания и топливе», - говорится в совместном заявлении депутатской группы.
В заявлении члены группы призвали заинтересованные стороны вернуться за стол переговоров для содействия стабильности и развитию в регионе.
«Блокада продолжает оказывать пагубное влияние на мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Мы глубоко верим, что урегулирование гуманитарных вопросов, свобода передвижения и безопасность коридора чрезвычайно важное значение для обеспечения прогресса», - заявили члены группы.
Заявление подписали председатель парламентской группы Райво Там и депутаты Мати Райдман, Михаил Лотман, Тармо Круусиме и Лео Кунас.