Թուրքական ընդդիմությունը չի կարողանում պայմանավորվել, թե երբ կպարզի մայիսի 14-ի համընդհանուր ընտրությունների, այդ թվում եւ նախագահական ընտրությունների իր թեկնածուին, գրել է Hürriyet թերթը։
«Վեցի սեղանի» (փորձագետներն այսպես են անվանում վեց ընդդիմադիր կուակցությունների կանոնավոր հավաքները) այսօրվա նիստում բոլոր նշանները վկայում են Քեմալ Քըլըչդարօղլուի մասին։ Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (CHP) կարծիքով՝ նախագահի թեկնածուն պետք է որոշվի այսօրվա նիստում։ Որովհետեւ Էրդողանը հայտարարել է ընտրությունների օրը։ Իսկ «İyi» (Լավ կուսակցություն) կուսակցության կարծիքով՝ նախագահի թեկնածուի անունը չպետք է որոշվի այսօրվա նիստում։ Թեկնածուի որոշման մեթոդն է լուծվելու այս նիստում։ Այս հանդիպումից հետո, ինչպես սպասվում է, մի քանի որ անց տեղի կունենա նոր հանդիպում։ Ֆավորիտը Քըլըչդարօղլուն է»,- գրել է պարբերականը։
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը չորեքշաբթի, երկրի հարավ-արեւելքում ավերիչ երկրաշարժերից հետո բանավեճերի ֆոնին, հաստատել էր, որ համընդհանուր ընտրությունները երկրում նախատեսվում են մայիսի 14-ին։ Թուրքական ընդդիմությունը նախատեսում է հինգշաբթի որոշել միասնական թեկնածուին, ամենահավանականը Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (СНР) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն է, բայց դաշինքում համակրանք կա նաեւ մայրաքաղաքի ղեկավարի՝ Մանսուր Յավաշի հանդեպ, ընդ որում՝ թույլատրվում է, որ թեկնածուի անունը հասարակությունն իմանա ավելի ուշ։

Турецкая оппозиция не может договориться, когда определить кандидата на всеобщие выборы, в том числе президентские, 14 мая, пишет газета Hürriyet.
«На сегодняшнем заседании «стола шести» (так эксперты и журналисты называют регулярные собрания шести оппозиционных партий) все признаки указывают на Кемаля Кылычдароглу. По мнению крыла CHP, кандидат в президенты должен быть определен на сегодняшнем заседании. Потому что Эрдоган объявил дату выборов. По мнению же партии «İyi» («Хорошая партия»), имя кандидата в президенты не должно быть определено на сегодняшнем заседании. Метод определения кандидата будет решен на этом заседании. После этой встречи, как ожидается, через несколько дней состоится новая встреча. Фаворитом является Кылычдароглу», - пишет издание.
Президент Турции Тайип Эрдоган в среду на фоне дискуссий после сокрушительных землетрясений на юго-востоке подтвердил, что всеобщие выборы в стране планируются на 14 мая. Турецкая оппозиция планирует в четверг определить единого кандидата, наиболее вероятным из которых является лидер Народно-республиканской партии (СНР) Кемаль Кылычдароглу, но симпатии в альянсе склоняются и к действующему мэру столицы – Мансуру Явашу, при этом допускается, что имя кандидата общественность узнает позже.