Հակաահաբեկչական ազգային կոմիտեն (ՀԱԿ) ահաբեկչություն է անվանել զինթղթակից Վլադլեն Տատարսկու սպանությունը։ ՀԱԿ-ի տվյալներով՝ հանցագործության մեջ ներգրավված են եղել «գործակալներ, որոնք համագործակցել են այսպես կոչված Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ֆոնդի (ԿՊՖ) հետ։ (Ֆոնդը ճանաչվել է ծայրահեղական կազմակերպություն եւ արգելվել է, օտարերկրյա գործակալ է, այն լուծարվել է)»։ Ահաբեկչությունը կազմակերպվել է ուկրաինական հատուկ ծառայությունների կողմից, տեղեկացրել են ՀԱԿ-ում, գրել է «Коммерсант»-ը։
ՀԱԿ-ում ավելացրել են, որ հետաքննությունը շարունակվում է։
Երեկ՝ ապրիլի 2-ին, տեղի է ունեցել պայթյուն Street Food Bar №1 սրճարանում։ Սրճարանում դասախոսություն էր կարդում զինթղթակից Վլադլեն Տատարսկին, նա զոհվել է։ Պայթյունի փաստով հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ Քր.օր. 105 հոդվածի  2-րդ մասով (սպանություն ընդհանուր վտանգավոր եղանակով), այն հանձնվել է Ռուսաստանի քննչական կոմիտեին։ Այսօր՝ ապրիլի 3-ի առավոտյան Դարյա Տրեպովայի հանդեպ հայտարարվել է հետախուզում։ Ավելի ուշ ՆԳՆ-ն հաղորդել է նրան կալանավորելու մասին։ ՌԲԿ-ի տվյալներով՝ քննիչները չեն բացառում, որ Դարյա Տրեպովան կարող էր չիմանալ արձանիկի մեջ եղած պայթուցիկ նյութի մասին, որը նա նվիրել է Վլադլեն Տատարսկուն։

Национальный антитеррористический комитет (НАК) назвал терактом убийство военкора Владлена Татарского. По данным НАК, к преступлению были привлечены «агенты, сотрудничавшие с так называемым Фондом борьбы с коррупцией (ФБК, признан экстремистской организацией и запрещен, иноагент, ликвидирован)». Сам теракт был организован украинскими спецслужбами, сообщили в НАК, пишет «Коммерсант».
«Установлено, что совершенный 2 апреля в Санкт-Петербурге террористический акт в отношении известного журналиста Владлена Татарского был спланирован спецслужбами Украины с привлечением агентуры из числа лиц, сотрудничающих с так называемым Фондом борьбы с коррупцией Навального, активной сторонницей которого является задержанная Трепова»,— сказано в сообщении НАК, передает «Интерфакс».
В НАК добавили, что расследование продолжается.
Вчера, 2 апреля, произошел взрыв в кафе Street Food Bar №1. В кафе выступал с лекцией военкор Владлен Татарский, он погиб. По факту взрыва возбудили уголовное дело по ч. 2 ст. 105 УК РФ (убийство общеопасным способом), его передали в центральный аппарат СКР. Сегодня утром, 3 апреля, Дарью Трепову объявили в федеральный розыск. Позже МВД отчиталось о ее задержании. По информации РБК, следователи не исключают, что Дарья Трепова могла не знать о взрывчатом веществе в бюсте, который она подарила Владлену Татарскому.