Երբ ԵՄ դիտորդները տեղակայվեցին Հայաստանի տարածքում, Ադրբեջանը փորձում էր դիսկրեդիտացիայի ենթարկի կամ փորձի ցույց տալ, որ ԵՄ դիտորդները  իրենց առաքելությունը պատշաճ չեն կատարելու: Այս մասին «Սիվիլնեթ»-ին տված հաևրցազրույցում նշեց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Բնականաբար, Տեղ գյուղի մոտ այս միջադեպն ուղղված է ԵՄ դիտորդներին, որովհետեւ ակնկալիքը նաեւ այն է, որ ԵՄ դիտորդների տեղակայումը զսպող գործիք է հանդիսանալու Ադրբեջանի համար: Սակայն Ադրբեջանը շարունակում է եւ ռազմական հռետորաբանությունը, եւ սադրանքների կազմակերպումը: Սա բնականաբար մտահոգում է մեզ, մտահոգում է Բրյուսելին: Մենք ակնկալում ենք, որ Բրյուսելը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի համոզված  լինենք, որ Ադրբեջանը կեղծ պատրվակներ չի օգտագործելու, ինչպես Տեղ գյուղի դեպքն էր, սադրանք կազմակերպելու»,-ասաց նա:
Արմեն Գրիգորյանը նաեւ նշեց, որ սահմանների ողջ երկայնքով կայունության ապահովումը Հայաստանի օրակարգում է. «Կարծում եմ՝ պետք է լինի նաեւ Բրյուսելի օրակարգում, որպեսզի հասկանանք, թե ինչպես ենք արձագանքում ստեղծված իրավիճակին»:
Դիտարկմանը, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ արտածին ուժերի ներկայությունը ապակայունացնում է իրավիճակը, ԱԽ քարտուղարն արձագանքեց. «Ռուսական  ներկայությունը ՀՀ սահմաններին 1990-ականներից է եւ ապակայունացման բազմաթիվ դեպքեր են եղել: Մեր համոզմունքը այն է, որ եթե հավելյալ ջանք լինի, ԵՄ դիտորդները կարող են հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի կայունություն լինի»:

When the EU observers were deployed in the territory of Armenia, Azerbaijan was trying to discredit or try to show that the EU observers will not fulfill their mission properly. Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, stated this in an interview to Civilnet.
"Naturally, this incident near Tegh village [off Armenia’s Syunik Province] is aimed at the EU observers because the expectation is also that the deployment of EU observers will be a deterrent tool for Azerbaijan. However, Azerbaijan continues the military rhetoric and organizing of provocations. This naturally worries us, it worries Brussels. We expect that Brussels will take appropriate steps so that we are convinced that Azerbaijan will not use false pretexts, as was the case of Tegh village, to organize a provocation," he said.
Also, Grigoryan stated that ensuring stability along its borders is on Armenia's agenda.
"I believe it should be on the agenda of Brussels, too, so that we know how we react to the created situation," he said.
And to the remark that Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova had stated that the presence of foreign forces in the area destabilizes the situation, the head of the Security Council of Armenia responded: "The Russian presence on the borders of Armenia dates back to the 1990s, and there have been many cases of destabilization. Our conviction is that if there is an additional effort, EU observers can create an opportunity so that there is stability."