Վաշինգտոնում, Բրյուսելում եւ Մոսկվայում հանդիպումներից հետո հայկական կողմի մոտ զգուշավոր լավատեսություն է առաջացել խաղաղության համաձայնագրի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների մասով։ Այս մասին մայիսի 24-ին ԱԺ նիստում կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Բոլոր հանդիպումների ընթացքում տեղի են ունեցել հանգամանալից, փոխադարձ ըմբռնմանն ուղղված բանակցություններ։ Սա էլ լավատեսության առիթ է տալիս»,-ասաց նա։
Նա հավելեց, որ բանակցությունների ընթացքում հարցերը բաժանվել են երկու կատեգորիայի՝ հիմնարար եւ կենսական, լրացնող կամ հարակից։ Նրա խոսքով՝ Երեւանն ու Բաքուն երկրորդ խմբի մի շարք հարցերի շուրջ ըմբռնում ունեն։ Սակայն կան տարաձայնություններ կենսական հարցերի շուրջ։
«Մեծ հաշվով ոչինչ դեռ համաձայնեցված չէ։ Մենք ենթադրում ենք, որ կշարունակենք բանակցությունները։ Համենայնդեպս այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք համաձայնեցրել»,-նշեց Միրզոյանը։

После встреч в Вашингтоне, Брюсселе и Москве у армянской стороны возник осторожный оптимизм по переговорам вокруг соглашения о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном. Об этом на заседании Национального Собрания во время встречи с членами Правительства заявил 24 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«В ходе всех встреч состоялись обстоятельные, направленные на взаимное понимание переговоры. Это и дает повод для оптимизма», - сказал министр.
Он добавил: вопросы в ходе переговоров делились на две категории – основополагающие и жизненно важные, дополняющие либо смежные. По словам главы МИД, у Еревана и Баку есть понимание по ряду вопросов второй группы. Однако, есть  разногласия по жизненно важным вопросам.
«По большому счету ничего пока не согласовано. Мы предполагаем, что продолжим переговоры. По крайней мере до тех пор, пока не согласуем», – отметил Мирзоян.