Մայիսի 24-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը և ԿԽՄԿ կողմից գործադրվող ջանքերի մանրամասները։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային պարտավորությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերի ոտնահարմանը, այդ թվում, ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին ընդունված որոշման կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում անցակետի ապօրինի տեղադրմանը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա մարդասիրական մարտահրավերների հասցեագրման նպատակով ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածությունը և անարգել հումանիտար հասանելիությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ընդգծելով Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ ազատ արձակման և հայրենադարձման հրամայականը՝ Վահե Գևորգյանն արժևորել է նաև ԿԽՄԿ գործունեությունը՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կատարումն ապահովելու ուղղությամբ:

Armenian Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan, who is in New York on a working visit, on Wednesday had a meeting with the President of the International Committee of the Red Cross (ICRC), Mirjana Spoljaric Egger, the foreign ministry of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
They discussed the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to the blocking of the Lachin corridor by Azerbaijan, and the details of the ICRC's efforts. Also, the deputy FM of Armenia reflected on Azerbaijan's violation of its international obligations as well as international humanitarian law and human rights protection norms. In this context, he emphasized the need to ensure the active engagement of the ICRC and unhindered humanitarian access in order to address the humanitarian challenges in Nagorno-Karabakh.
Stressing the urgent need for the quick release and returning of the Armenian prisoners of war and civilians still held hostage in Azerbaijan, Gevorgyan valued also the activity of the ICRC toward ensuring the fulfillment of the norms of international humanitarian law.