Գերմանիայի իշխանությունները ահաբեկչության ֆինանսավորման հետաքննության շրջանակում կալանավորել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման յոթ ենթադրյալ աջակիցների, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով դատախազությանը։
Միեւնույն ժամանակ իշխանությունները 19 ստուգայց են իրականացրել Բադեն-Վյուրտեմբերգում, Բրեմենում, Համբուրգում, Հեսսենում, Հյուսիսային Ռեյն-Վեստֆալիայում եւ Ռեյնլանդ-Պֆալցում, ինչպես նաեւ Նիդեռլանդներում գտնվող մեկ շրջանում, ասվում է դաշնային դատախազության հայտարարության մեջ:
Կալանավորվածները կասկածվում են միջազգային ցանցին պատկանելու մեջ, որը Սիրիայում ֆինանսական նվիրատվություններ է հավաքել «Իսլամական պետության» համար, այդ թվում՝ Telegram-ի միջոցով, այնուհետ դրանք փոխանցել խմբավորմանը կամ նրա միջնորդներին:
Դատախազների խոսքով՝ այս եղանակով առնվազն 65 000 եվրո է փոխանցվել, այդ գումարն օգտագործվել է Սիրիայում բանտարկված ԻՊ անդամներին աջակցելու համար՝ որոշ դեպքերում օգնելով նրանց փախչել բանտային ճամբարներից։

Власти Германии арестовали семь предполагаемых сторонников террористической группировки «Исламское государство» в рамках расследования дела о финансировании терроризма, сообщает Reuters со ссылкой на прокуратуру.
Одновременно власти провели 19 рейдов в Баден-Вюртемберге, Бремене, Гамбурге, Гессене, Северном Рейне-Вестфалии и Рейнланд-Пфальце, а также в одном владении в Нидерландах, говорится в заявлении федеральной прокуратуры.
Арестованные подозреваются в принадлежности к международной сети, которая собирала финансовые пожертвования для ИГ в Сирии через платформы, включая Telegram, а затем переводила их группировке или ее посредникам.
По меньшей мере 65 000 евро были переведены таким образом, заявили прокуроры, добавив, что деньги использовались для поддержки членов ИГ, заключенных в тюрьмы в Сирии, в некоторых случаях позволяя им бежать из тюремных лагерей.
Семь подозреваемых должны явиться в среду и четверг к мировому судье, который решит, оставить ли их в предварительном заключении.