Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության (ՍԴՀԿ) կենտրոնական վարչության անդամներին՝ կենտրոնական վարչության ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանի գլխավորությամբ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ղջունելով հյուրերին՝ նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել ՍԴՀԿ ներկայացուցիչներին համազգային նշանակություն ունեցող գործընթացներում նրանց կատարած աշխատանքի և ներդրած ջանքերի համար:
«Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել ձեր դիրքորոշման համար: Մենք կարիք ունենք միահամուռ պայքարել այն դժվարությունների դեմ, որոնք այսօր ծագել են մեր պետության առջև: Տեղյակ եմ, որ շատ լավ տիրապետում եք իրավիճակին, կառավարության հետ մշտական շփման մեջ եք, մասնակցում եք արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցական հանդիպումներին: Եվ ըստ այդմ՝ բավական տեղեկացված եք:
Սա նշանակում է, որ ձեր հերթին Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ շփումների ընթացքում ներկայացնում եք մեր երկրում տիրող իրատեսական պատկերն ու իրականությունը:
Այսօրվա մեր աշխատանքում կարևոր է նաև տեղեկություններ հասցնելը: Երբ արտերկրում եմ լինում՝ անպայման հանդիպում եմ մեր համայնքի ներկայացուցիչների հետ և նկատում եմ, որ հիմնական խնդիրներից մեկը՝ տեղեկատվության պակասությունն է, ինչպես նաև ապատեղեկատվությունը: Դուք այդ համատեքստում կարևոր գործ եք անում և տեղեկությունը ներկայացնում ենք: Արտերկրում ապրող մարդուն դժվար է այս տեղեկատվության անսահման հոսքի մեջ ճշմարտությունը գտնել, շատ դեպքերում նաև այդ ճշմարտությունը անհնարին է գտնել», -ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Նախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը՝ ընդունելով և հասկանալով բոլոր բարդություններն ու դժվարությունները, շարունակում է իր բռնած ուղին: «Մենք գտնում ենք, որ ստեղծված իրավիճակի լուծումը միայն և միայն բանակցային սեղանի շուրջ պետք է լինի, և մենք պետք է մեր հարևանների հետ խաղաղ գոյակցության գաղափարն իրականություն դարձնենք, բայց դա չի նշանակում, որ դա պետք է լինի մեր արժանապատվության կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքների հաշվին: Մենք բոլորս պետք է մեր անելիքները գնահատենք և առաջ շարժվենք»,- նշել է նախագահը:
ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: «Համաձայն ենք Ձեր դիտարկումների հետ: Անկեղծ խոսակցություն է հարկավոր ժողովրդի հետ և՛ Հայաստանում, և՛ Սփյուռքում... Բարդ իրավիճակում ենք և մարդկանց պետք է հասցնել տեղեկություն, որը ճիշտ է, առանց քաղաքական շահարկումների և մոլորեցնող: Մենք միշտ պատրաստակամություն ենք հայտնել և վճռականությամբ ենք մոտեցել այս գործին, և միշտ խոսում ենք այն մասին, թե ինչպիսի դժվարություններ, ինչպես նաև հաջողություններ կան»,- ասել է Համբիկ Սարաֆյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել առկա մարտահրավերներին, առաջնահերթություններին և անվտանգային խնդիրներին: Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամները վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ ու աջակցություն ցուցաբերել մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրների միասնական լուծումներ փնտրելու և համահայկական հարցերում ջանքերը մեկտեղելու գործում:

Президент Республики Ваагн Хачатурян сегодня принял членов Центрального правления Социал-демократической партии Гнчакяна (СДАП) во главе с председателем Центрального правления Амбиком Сарафяном.
Приветствуя гостей, президент Хачатурян поблагодарил представителей СДП за их работу и усилия в процессах общенационального значения.
«Я также хочу поблагодарить вас за вашу позицию. Нам нужно вместе бороться с трудностями, которые возникли сегодня перед нашим государством. Я знаю, что вы очень хорошо знаете ситуацию, находитесь в постоянном контакте с правительством, участвуете в консультативных встречах с внепарламентскими политическими силами. И тем самым вы достаточно информированы.
Это означает, что вы, в свою очередь, представляете реалистический образ и действительность, сложившиеся в нашей стране при контактах с нашими соотечественниками в диаспоре.
Коммуникация также важна в нашей работе сегодня. Когда я нахожусь за границей, я обязательно встречаюсь с представителями нашего сообщества и замечаю, что одной из основных проблем является недостаток информации, а также дезинформация. Вы делаете важную работу в этом контексте, и мы представляем информацию. Человеку, находящемуся за границей, трудно найти правду в этом бесконечном потоке информации, во многих случаях найти эту правду тоже невозможно», - сказал президент Хачатурян.
Президент заверил, что правительство Республики Армения, принимая и понимая все сложности и трудности, продолжает пройденный путь. «Мы считаем, что решение создавшейся ситуации должно быть только и только за столом переговоров, и мы должны воплотить в жизнь идею мирного сосуществования с нашими соседями, но это не значит, что это должно быть за счет наше достоинство или территории Республики Армения. Мы все должны оценить, что нам предстоит сделать, и двигаться вперед», - сказал президент.
Председатель правления СДАП Амбик Сарафян поблагодарил за прием: «Мы согласны с вашими замечаниями. Нам нужен честный разговор с людьми как в Армении, так и в Диаспоре... Мы находимся в сложной ситуации, и людям нужно давать верную информацию, без политических спекуляций и вводящих в заблуждение. Мы всегда выражали готовность и решительно подошли к этому делу, и мы всегда говорим как о трудностях, так и об успехах», - сказал Амбик Сарафян.
На встрече обсуждались текущие вызовы, приоритеты и вопросы безопасности. Члены Центрального правления Социал-демократической партии Гнчакяна подтвердили свою готовность активно участвовать и оказывать поддержку в поиске общих решений проблем, стоящих перед нашей страной, и объединять усилия в общеармянских вопросах.