Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն իրականում Ռուսաստանի-Թուրքիայի համաձայնության արդյունքն էր ու դրա խորհրդանիշն Աղդամի մոնիթորինգային կենտրոնի հիմնումն էր։  Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Այդ հայտարարությունը նաեւ Հայաստանում ՔՊ-ի իշխանության գրավականն էր։ Փաշինյանի ու ՔՊ-ի իշխանությունը Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի կոմպրոմիսի արդյունքն է։
Սակայն, այդ կոմպրոմիսը սկսել է քանդվել։ Էրդողանն, Ազովի հրամանատարներին հանձնելով Ուկրաինային, խախտել է Պուտին-Էրդողան համաձայնությունը, նաեւ Թուրքիան արդեն քննարկում է Ուկրաինա ծանր հրետանի ուղարկելու հնարավորությունը, Բայրակթարների գործարանի հիմնումը։ Թուրքիան համաձայնվեց Շվեդիայի ՆԱՏՈ մտնելուն, նաեւ պատրաստվում է 3 ռազմաբազա տեղակայել Ադրբեջանում, որոնցից մեկը Կասպից ծովի ափին, Բայդենը խոստացել է F-16 վաճառել Թուրքիային եւ այլն, ցուցակը կարելի է շարունակել։ Ավելի պարզ, Էրդողանը կրկնում է Աթաթուրքի քաղաքականությունը, ստանալով Ռուսաստանից այն, ինչ հնարավոր է, շարժվում է դեպի Արեւմուտքն, այնտեղ ստանալու մյուս դիվիդենտներ։
Այսպիսով, ՔՊ-ն եւ Փաշինյանը ստիպված են որոշում կայացնել' ընդունել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի բոլոր պայմաններն ու միանալ հակառուսական եւ հակաիրանական կոալիցիային։ Իսկ թե այս իրավիճակում ինչպես իրենց կպահեն Ռուսաստանն ու Իրանը, դժվար է կանխատեսել, ըստ երեկույթին այս հարցի պատասխանը դեռեւս ոչ Մոսկվան ունի, ոչ' Թեհրանը։
Կարճ' Փաշինյանը սկսում է կորցնել իր իշխանության արտաքին բալանսի ռեսուրսը, իսկ ներքին լեգիտիմությունը մինչ այդ էր կորցրել։

Заявление от 9 ноября 2020 года фактически стало результатом российско-турецкого соглашения, а его символ – создание Агдамского мониторингового центра. Об этом на своей странице в «Facebook» написал политолог Степан Даниелян.
«Это заявление стало также залогом власти в Армении правящей партии «Гражданский договор». Власть премьер-министра Армении Никола Пашиняна и партии «Гражданский договор» – результат компромисса между Россией и Турцией.
Однако этот компромисс начал разваливаться. Передав командиров «Азова» Украине, Эрдоган нарушил договоренность с Путиным. Кроме того, Турция уже обсуждает возможность отправки на Украину тяжелой артиллерии, она согласилась на вступление Швеции в НАТО, а также планирует разместить в Азербайджане три военные базы, в том числе на побережье Каспийского моря, и так далее. Эрдоган повторяет политику Ататюрка, получив от России все возможное, разворачивается на Запад, чтобы и там получать дивиденды.
Пашинян должен решить, принять ли все условия Турции и Азербайджана и присоединиться ли к антироссийской и антииранской коалиции. Как поведут себя в этой ситуации Россия и Иран предсказать сложно. Пашинян начинает терять ресурс внешнего баланса своей власти, а внутреннюю легитимность утратил еще раньше», – отметил эксперт.