Մամուլում օրերս, փաստացի դեպքից ավելի քան երկու ամիս անց, իրականության լիակատար խեղաթյուրմամբ, անհիմն մեղադրանքներ են հնչել 2023 թ․ հունիսի 16-ին Երևան-Մեղրի միջպետական ավտոճանապարհի 102 կմ հատվածում տեղի ունեցած ավտոպատահարի դեպքի վայրում, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի՝ քննիչի կողմից ավտովթարից տուժածի հարազատների նկատմամբ իբրև թե հրահրիչ վարքագիծ թույլ տալու, դրա արդյունքում վերջիններիս նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ։ Անթույլատրելի համարելով նման եղանակով հանրային կարծիքը զոնդավորելու գործելաոճը, ՀՀ քննչական կոմիտեն պարզաբանում և տեղեկացնում է հետևյալի մասին։
2023 թվականի հունիսի 16-ին՝ ժամը 22:40-ի սահմաններում, Երևան-Մեղրի միջպետական ավտոճանապարհի 102 կմ հատվածում տեղի է ունեցել ավտոպատահար՝ «Վազ 2121» մակնիշի ավտոմեքենայի մասնակցությամբ:
Օրենքով սահմանված կարգով դեպքի վայրի զննություն կատարելու նպատակով դեպքի վայր է ժամանել ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչության քննիչը, իսկ դեպքի վայրի պահպանությունն իրականացվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնի ՀՈԲ տեսուչի, նույն բաժնի ՊՊԾ դասակի ոստիկանների, ինչպես նաև՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՃՈ 2-րդ սպայական գումարտակի ծառայողների կողմից։
Երբ դեպքի վայրի զննություն կատարելուց հետո քննիչը դեպքի վայրի պահպանություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցներին հանձնարարել է վթարված տրանսպորտային միջոցները տեղափոխել հատուկ պահպանվող տարածք, վթարի ենթարկված «Վազ 2121» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդի որդին դեպքի վայրում հավաքված քաղաքացիներից երկուսի՝ Վայոց ձորի Շատին համայնքի երկու բնակիչների հետ դրսևորել են ագրեսիվ վարքագիծ:
Մասնավորապես, նշված անձինք սեռական բնույթի հայհոյանքներ են տվել վթարված հիշյալ տրանսպորտային միջոցը հատուկ պահպանվող տարածք տեղափոխելու հանձնարարություն տված քննիչի և այդ հանձնարարությունը կատարել պատրաստվող ոստիկանության աշխատակիցների հասցեին՝ նման վարքագիծը շարունակելով անգամ հավաքված քաղաքացիների կողմից արված՝ կին քննիչի ներկայությամբ սեռական բնույթի հայհոյանքներ չտալու վերաբերյալ դիտողությունից հետո։
Ապա նրանցից մեկը ավտոմեքենաները հատուկ պահպանվող տարածք տանելու հարցի շուրջ վիճաբանել է պաշտոնատար անձանց հետ, սպառնացել նրանց ենթարկել վրաերթի և, չենթարկվելով դեպքի վայրից չհեռանալու՝ իրավապահների օրինական պահանջներին՝ վթարի ենթարկված «Վազ 2121» մակնիշի ավտոմեքենայով հեռացել է դեպքի վայրից: Շատին համայնքի վերոհիշյալ երկու բնակիչներից մեկը, շարունակելով ագրեսիվ վարքագիծ դրսևորել, վիճաբանել է ոստիկանության աշխատակցի հետ, ձեռքով հարվածել նրա ուսի շրջանին՝ սպառնալով կտրել նրա պարանոցը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 452-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով նշված անձինք ձերբակալվել են և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Հսկող դատախազի որոշմամբ՝ վարորդի որդու նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել, և նրան մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 452-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանի որոշմամբ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանք և գրավ:
Շատին համայնքի նշված բնակիչներից մեկի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել և վերջինիս մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու մասին միջնորդությունը դատարանը բավարարել է մասնակի, և նրա նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը:
Վերջիններս ընդունել են իրենց ներկայացված մեղադրանքը։
Շատին համայնքի մյուս բնակչին մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Դատարանը բավարարել է վերջինիս նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը: Նշված անձը մեղադրանքի կապակցությամբ դիրքորոշում չի հայտնել։

На днях в СМИ, более чем через два месяца после фактического происшествия, прозвучали безосновательные обвинения о том, что  16 июня 2023 года на месте автокатастрофы, произошедшей на 102-км участке межгосударственной автодороги Ереван-Мегри, при исполнении своих служебных обязанностей лицо, занимающее автономную должность следователя Следственного комитета РА, якобы допустило провокационное поведения по отношению к родственникам жертвы автокатастрофы, в результате чего против них было возбуждено уголовное дело по факту инициирования. Считая практику зондирования общественного мнения таким способом недопустимой, Следственный комитет РА разъясняет и сообщает следующее.
16 июня 2023 года в районе 22:40 на 102-км автодороги Ереван-Мегри произошло ДТП с участием автомобиля «ВАЗ 2121».
Следователь Вайоцдзорского следственного управления Следственного комитета РА прибыл на место происшествия для осмотра места происшествия в установленном законом порядке, а охрану места происшествия осуществляли инспектор отделения общинной полиции Ехегнадзорского отдела полиции МВД РА, полицейские взвода патрульно-постовой службы того же отдела, а также сотрудники 2-го офицерского батальона Дорожной полиции МВД РА.
Когда после осмотра места происшествия следователь дал указание охранявшим место происшествия сотрудникам полиции переместить разбившиеся автомобили на особо охраняемую территорию, сын водителя разбившегося автомобиля «Ваз 2121» проявил агрессивное поведение с двумя из них. На месте происшествия собрались граждане, двое жителей общины Шатин Вайоц Дзора.
В частности, упомянутые лица позволили себе брань сексуального характера в адрес следователя, поручившего доставить попавшее в ДТП упомянутое транспортное средство на специально охраняемую территорию, а также в адрес сотрудников полиции, собиравшихся выполнить это поручение, продолжив демонстрировать подобное поведение даже после замечаний собравшихся граждан, призвавших их не выражаться в присутствии женщины-следователя.
Тогда один из них поссорился с должностными лицами по вопросу вывоза автомобилей на особо охраняемую территорию, угрожал переехать их и, не подчинившись законным требованиям правоохранителей не покидать место происшествия, покинул место происшествия на разбитом автомобиле  «ВАЗ 2121». Один из вышеупомянутых двух жителей поселка Шатин, продолжая вести себя агрессивно, поругался с полицейским, ударил его рукой по плечу, угрожая перерезать ему шею.
В связи с инцидентом было возбуждено уголовное дело по 1-му пункту  части 2 статьи 297, 1 и 3 частям статьи 452 УК РА.
При наличии обоснованного подозрения в совершении преступления указанные лица были задержаны и доставлены в орган, ведущий производство.
По решению надзирающего прокурора в отношении сына водителя было возбуждено публичное уголовное дело, ему предъявлены обвинения по пункту 1 части 2 статьи 297 и части 1 статьи 452 УК РА. По решению суда к последнему в качестве меры пресечения применен домашний арест и залог.
В отношении одного из упомянутых жителей общины Шатин возбуждено публичное уголовное преследование, и ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 297 УК РА. Суд частично удовлетворил ходатайство о применении к последнему меры пресечения под стражей, а в качестве альтернативной меры пресечения к нему был применен домашний арест.
Последние признали предъявленное им обвинение.
Другому жителю села Шатин предъявлены обвинения по пункту 1 части 2 статьи 297 и части 3 статьи 452 УК РА. Суд удовлетворил ходатайство органа, ведущего производство, о заключении под стражу в качестве меры пресечения. Указанное лицо не выразило позиции по поводу обвинения.