Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հայտարարել է, որ Իռլանդիայի հետ խաղում ամեն ինչ փոխեց կարմիր քարտը, իսկ նախքան այդ Հայաստանի հավաքականը խաղում էր նախատեսածի համաձայն եւ առավելություն ուներ:
«Մինչեւ Բերեզովսկու հեռացումը մեր տղաները խաղում էին նախատեսածի համաձայն: Առաջին 25 րոպեներին մենք գնդակին տիրելու հսկայական առավելություն ունեինք, բայց այդ կարմիր քարտն ամեն ինչ փոխեց: Մեր դարպասապահի ձեռքով խաղը երկրորդական հարց է, որովհետեւ ակնհայտ է, որ նախքան այդ ձեռքով է խաղացել Իռլանդիայի հավաքականի ռմբարկուն: Եզրային մրցավարը դա պետք է նկատեր: Ես չեմ կարծում, թե վերախաղարկում կլինի, բայց այս թեմայով մեծ ռեզոնանս կլինի եւ դա եւս ինչ-որ բան արժի»,- Life Sports-ին ասել է Վարդան Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ Իռլանդիա – Հայաստան հանդիպման 26-րդ րոպեին իսպանացի մրցավար Իտուրալդե Գոնսալեսը հեռացրեց դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկուն: Հայաստանի հավաքականը պարտվեց 1:2 հաշվով:
Life Sports-ը հիշեցնում է, որ երկու տարի առաջ նմանատիպ վիճակում էին հայտնվել հենց իռլանդացիները: Ֆրանսիայի հետ աշխարհի առաջնության անցումային խաղում Տիերի Անրին ձեռքով խաղից հետո դարձավ գոլի հեղինակ: Շվեդ մրցավար Մարտին Հանսոնը հաշվեց գոլը: Իռլանդիան պահանջեց վերախաղարկում, սակայն ՖԻՖԱ-ն այդ պահանջը չբավարարեց:

MOSCOW. – The Armenian national football team’s head coach Vardan Minasyan stated that everything changed after the red card during the squad’s recent match against Ireland, and, prior to that red card, the Armenian team was playing as planned and had the advantage.
“Prior to [Armenia’s goalkeeper Roman] Berezovsky’s sending off, our boys were playing as planned…but that red card changed everything…it is clear that, prior to that, the Irish team’s striker had played with his hand; the linesman should have noticed that. I don’t think there would be a rematch, but there will be a great resonance on this topic, and that, too, is worth something,” Vardan Minasyan told Life Sports.
In its final Group B match in Euro 2012 qualifiers, Armenia’s national team on Tuesday played an away game in Dublin against Ireland. Armenia was defeated with a score of 2-1 and did not qualify for Euro 2012.