«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Մեկ տարուց ավել արդեն մամուլում պետական պաշտոնյաների եւ Ն.Փ-ի միջոցով պտտվում է այն դիզինֆորմացիան, թե, իբր, Ռուսաստանը, վերցնելով ՀՀ-ից զենքի մատկարարման համար գումարը, չի մատակարարել համապատասխան զենք-զինամթերքը:
ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի մեր հավաստի աղբյուրները հայտնում են, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «ՍՄԵՐՉ» տեսակի հրթիռներ արտադրող ռուսական  АО «НПО “Сплав”» գործարանի միջեւ պայմանագիր է կնքվում, համաձայն որի՝  ռուսական գործարանը ստանում է գումար և արտադրում է ՀՀ-ի համար անհրաժեշտ հրթիռներ:
Այնուհետև տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ-ին, որ ապրանքը պատրաստ է մատակարարման, և կարող են ուղարկել ՊՆ-ի մասնագետներին ապրանքը ընդունելու: Ընդունելուց հետո 1 տարի 3 անիս ՀՀ ՊՆ-ն չի կարողանում ապրանքը տեղափոխել Հայաստան: Ապրանքը վերցնելու համար АО «НПО “Сплав”» գործարանը 3 անգամ դիմում է ՊՆ-ին, որպեսզի սեղմ ժամկետներում գնան իրենց ապրանքի հետևից, քանի որ այդ չափի ապրանք չի կարող երկար ժամանակ մնալ պահեստներում:
Այսքան դիմումներից հետո ՀՀ ՊՆ-ն չի կազմակերպում ապրանքի տեղափոխումը: Այնուհետև սկսվում է ռուս-ուկրաինական պատերազմը, և ՌԴ-ն օգտագործում է այդ հրթիռները: Միանշանակ այդպես կվարվեր յուրաքանչյուր պատերազմող երկիր: Չնայած պատերազմական վիճակին՝ ՌԴ-ն տեղեկացնում Է ՀՀ ՊՆ-ին, որ, այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունները՝ ապրանքը կմատակարարվի խմբաքանակներով:
Մեզ հայտնի է դարձել նաև, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո ՌԴ-ն առաջարկել է և պատրաստ է եղել ՀՀ-ին մատակարարելու 1 մլրդ $ ԱՄՆ և 400 մլն $ԱՄՆ զենք-զինամթերք՝ վարկային 20 տարի վճարման ժամկետով: 400 մլն $ ԱՄՆ արդեն հաստատված է եղել,  և պայմանագրերն էլ պատրաստ են եղել կնքման, իսկ 1 միլիարդին մնացել էին հաշված օրեր երկու երկրների կառավարություններում, ֆինանսների նախարարություններում հաստատելու համար:
Հանկարծակիորեն, սակայն, Հայաստանը հրաժարվում է այս պայմանագրերից: Փոխարենը պայմանագրեր է կնքում Հնդկաստանի մասնավոր կազմակերպությունների հետ՝ փոխանցելով միանգամից 500 մլն $ ԱՄՆ եւ մինչև այժմ չստանալով այդ ապրանքի 5%-ը: Հաշվի չեն առնվում նաև այլ երկրների արտադրանքների հները, չեն համեմատում այլ արտադրատեսակների հետ:
Մեր  տվյալներով՝ ապրանքները գնվել են 3 անգամ ավելի թանկ: «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ՀՀ ՊՆ մեկնաբանության համար, որտեղից հորդորեցին հարցերն ուղարկել գրավոր: Գրավոր հարցումը ուղարկված է. սպասենք պաշտոնական պատասխանին»:

Уже более года в прессе муссируется вброшенная Н.П. и другими чиновниками дезинформация о том, что якобы Россия, забрав у Армении деньги на поставку оружия, не поставила соответствующее оружие и боеприпасы. Об этом пишет газета «Жоховурд».
По достоверным данным издания из РА и РФ, между Министерством обороны РА и российским заводом АО «НПО «Сплав», производящим ракеты типа «Смерч», был заключен договор, согласно которому российский завод получает деньги и производит необходимые для Армении ракеты. Затем сообщает МО РА, что товар готов к поставке, и из Еревана могут отправить специалистов МО принять товар. По прошествии года и трех месяцев армянская сторона не смогла забрать продукцию. Для получения товара завод АО «НПО «Сплав» трижды обращается в МО, чтобы в кратчайшие сроки те отправились за своим товаром, так как товар такого размера не может долго оставаться на складах. После неоднократных обращений МО РА не организует перевозку товара. затем начинается российско-украинская война, и Россия использует эти ракеты. Несмотря на военное положение, Россия сообщает МО РА, что, тем не менее, учитывая дружественные армяно-российские отношения, товар будет поставляться партиями.
Нам также стало известно, что после войны 2020 года Россия предложила и была готова поставлять Армении оружие и боеприпасы на сумму 1 млрд долларов США и 400 млн долларов США со сроком погашения кредита в 20 лет. Контракт на 400 млн. долларов США уже был утвержден и готов к подписанию, а до утверждения в правительствах и министерствах финансов двух стран контракта на 1 млрд. оставались считанные дни.
Однако, внезапно, Армения отказывается от этих соглашений. Вместо этого заключаются договоры с частными компаниями из Индии, причем перечисляется сразу 500 млн долларов США, но до сих пор не получено и 5% от этого товара. Не учитываются и не сравниваются ни цены, ни качество.
По нашим данным, закупка обошлась втрое дороже. Газета «Жоховурд» обратилась за комментарием в МО РА, где попросили прислать вопрос письменно.
«Грапарак»: Конец игры
Следственную комиссию парламента Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны завтра посетит экс-командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян…
«Грапарак»: На заседании «Гражданского договора» обсудили операции по «захвату»
Во всех упомянутых общинах ГД не имеет никакой или частичной власти...
«Грапарак»: Усиленный режим безопасности в парламенте
Какой-то дурак думает, что под видом телефона в парламент можно пронести взрывное устройство...
«Жоховурд»: Правящая партия «Гражданский договор» в декабре проведет итоговое политическое собрание
Под руководством Никола Пашиняна она...
«Грапарак»: Пашинян пригрозил новыми парламентскими выборами
Смысл также в том, чтобы застать политическое поле врасплох…
«Грапарак»: С компанией «СИЛ Иншуранс» семьи депутата от правящей партии госорганы заключили 52 договора