Եվրոպական միությունը նախատեսում է Հայաստանին անհատույց՝ որպես սեփականություն, հանձնել 75 միավոր տրանսպորտային միջոց, որն ամրացվելու է Պարեկային ծառայությանը։ Այս առնչությամբ ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա՝ հոկտեմբերի 12-ի նիտում գույքը որպես նվիրատվություն ընդունելու և ամրացնելու մասին որոշում կայացրեց:
Տրանսպորտային միջոցների հանձնումն իրականացվելու է երկու փուլով։ Ներկայումս իրականացվում են 51 միավոր տրանսպորտային միջոցի ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին հանձնելու աշխատանքները։
Նշենք, որ պարեկայի ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումները ներկայումս գործում են Հայաստանի 6 մարզում և Երևան քաղաքում, իսկ շուտով գործելու են հանրապետության ամբողջ տարածքում։ Ծառայության առջև դրված խնդրիների և գործառույթների արդյունավետ իրականացման համար շարունակական տարվում են աշխատանքներ, այդ թվում միջազգային գործընկերների հետ, համապատասխան գույք և տեխնիկա ձեռք բերելու ուղղությամբ։

Евросоюз планирует безвозмездно передать Армении в собственность 75 единиц транспортных средств, которые будут закреплены за Патрульной службой. В связи с этим правительство Армении на заседании 12 октября приняло решение принять и оформить имущество в качестве пожертвования.
Сдача транспортных средств будет осуществлена в два этапа. В настоящее время ведутся работы по передаче Армении 51 автомобиля.
Отметим, что соответствующие подразделения Патрульной службы в настоящее время действуют в 6 областях Армении и в городе Ереван, а в ближайшее время они будут действовать на всей территории республики.