Կաբարդինո-Բալկարիայի Հանրապետությունում հրկիզվել է կառուցվող հրեական մշակութային կենտրոնի շենքը, հայտնում է Mash Gor տելեգրամյան ալիքը։
Դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին էր հայտարարվել, որ Նալչիկում կառուցվելու է Հյուսիսային Կովկասի դաշնային օկրուգի ամենամեծ հրեական համայնքային կենտրոնը։ Շինարարությունը սկսվել է, սակայն բնակչության շրջանում ընդհանուր բացասական տրամադրությունների ֆոնին ինչ-որ բան սխալ է գնացել, գրում է NewsTracker-ը։
Մի քանի օր առաջ ստորագրահավաք է ներկայացվել Կազբեկի ղեկավար Կոկովին՝ խոշոր կենտրոնի շինարարությունը դադարեցնելու պահանջով։ Հեղինակները վկայակոչում են այն փաստը, որ հրեաները հանրապետության բնակչության 1%-ից էլ պակաս են, և նրանք ունեն իրենց սինագոգը։
Ստորագրահավաքի հեղինակների կարծիքով՝ Կովկասի հրեական համայնքը կենտրոնի կառուցումից կարող է առավելություն ստանալ, և դրա պատճառով այլ համայնքների միջև անբարյացակամ հարաբերություններ կառաջանան։
«Առաջին հերթին պետք է հաշվի առնվեն երեք տիտղոսավոր ժողովուրդների՝ կաբարդինցիների, բալկարների և ռուսների ներկայացուցիչները»,- նշում են հեղինակները։
Հոկտեմբերի 29-ին Կաբարդինո-Բալկարիայի տեղական հանրային էջերում հրեական համայնքի կենտրոնի այրված պատերի կադրեր հայտնվեցին․ հրդեհ էր բռնկվել: Վարկածներից մեկի համաձայն՝ գիշերը ինչ-որ մեկը մտել է շենք և անվադողեր այրել։

В Кабардино-Балкарской республике подожгли здание строящегося еврейского культурного центра, сообщает телеграм-канал Мэш Гор.
Еще в декабре прошлого года было заявлено, что самый большой в СКФО общинный еврейский центр возведут в Нальчике. К строительству приступили, но на фоне общих негативных настроений у населения, что-то пошло не так, пишет NewsTracker.
Несколько дней назад была создана петиция главе Казбеку Кокову о том, чтобы прекратить строительство крупного центра. Авторы ссылаются на то, что еврейское население в республике составляет менее 1% от общего числа, к тому же у них есть своя синагога.
По словам авторов петиции, еврейская диаспора на Кавказе может получить со строительством центра — преимущества, а из-за этого между другими общинами возникнут недружественные отношения.
«Представители трех титульных народов кабардинцев, балкарцев и русских, должны учитываться в первую очередь», — обращают внимание авторы.
29 октября в местных пабликах Кабардино-Балкарии появились кадры с обгоревшими стенами общинного еврейского центра — произошел пожар. По одной из версий, кто-то ночью забрался в постройку и поджег покрышки.