Բելառուսը հետաքրքրություն է ցուցաբերում Օդեսա-Բրոդի երթուղով նավթի մատակարարման նկատմամբ: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսում Ուկրաինայի դեսպան Իգոր Լիխովին: «Նախկինում Կասպից ծովից դեպի հյուսիս ձգվող նոր նավթային միջանցքի նկատմամբ Ուկրաինայից եկող ազդանշանները օդից կախված էին: Իսկ հիմա մենք տեսնում ենք, որ դրանք լսվում են նաեւ Բելառուսում»,- ասել է ուկրաինացի դիվանագետն ու հավելել. «Մեզ ասում են, որ առաջարկները մշակվում են փորձագետների կողմից եւ Բելառուսը հետաքրքրություն է ցուցաբերում, սակայն տարբեր պատճառներով դեռ չի մասնակցում գործընթացներին: Պատճառներից մեկն այն է, որ այդ նախագիծը երաշխիքներ չի տալիս, որ խողովակաշարը կլցվի հումքով»:
Բացի այդ, Լիխովիի խոսքով, «պետք է հաշվի առնել, որ Բելառուսն ունի իր շահերը Կասպյան ու Միջին Ասիայի տարածաշրջաններում: Մասնավորապես զարգանում են կապերը Ադրբեջանի ու Իրանի հետ»:
«Հարցն անգամ գնի շուրջ առեւտուր անելը չէ: Հարցը մատակարարումների անվտանգությունն է: Ավելի հաճախ են խնդիրներ առաջանում հին նավթամուղների աշխատանքի տեխնիկական անվտանգության հետ կապված: Գաղափար է առաջ գալիս կառուցել շրջանցող ուղիներ, որոնք, սակայն, անկախ փորձագետների կարծիքով, հեռանկարային չեն Եվրոպայի համար»,- ասել է դեսպանը:

Belarus is interested in Odessa-Brody pipeline supplies, Ukrainian Ambassador to Belarus Igor Likhovy stated. “Previously, Ukrainian signals on new oil pipeline from Caspian Sea to north were in the air. And presently we see they are heard also in Belarus,” Ukrainian diplomat said adding that, “They say, proposals are elaborated by the experts and Belarus displays interest, however due to various reasons it is not involved in processes yet. One of the reasons is that the project does not provide any guarantees of pipeline being filled with crude oil.”
According to Likhovy, Belarus’ interests in Caspian and Central Asian regions are to be considered, particularly enhancing ties with Azerbaijan and Iran.
“The point is not price negotiation, but the security of supplies. Often problems with technical security of old pipelines operation emerge. An idea to construct roundabout routes leaped, however under independent experts’ opinion they are not prospective for Europe,” Likhoviy concluded.