«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պատգամավորներ Գեղամ Մանուկյանը, Քրիստինե Վարդանյանը եւ Ասպրամ Կրպեյանն անցած ուրբաթ այցելել էին ՀՀ ԱԳՆ՝ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի, այլ կերպ ասած՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի առաջարկներին ծանոթանալու: Չնայած նրանք չեն հրապարակայնացնում, Մանուկյանի բնորոշմամբ՝ «հույժ գաղտնի նշումով փաստաթղթի կետերը», սակայն մեզ որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել 6 էջանոց գրագրությունից։
Ընդդիմադիրներին ոչ թե խաղաղության պայմանագրի տեքստն են ներկայացրել, այլ այն, թե կողմերն ինչ պահանջներ են դնում միմյանց առաջ։ Պարզվում է՝ ամենաառանցքային հարցերում փոխհամաձայնություն չկա, կա ադրբեջանական կողմի պահանջ եւ հայկական կողմի համաձայնություն։
Պարզվում է՝ Ալիեւի համար ֆունդամենտալ նշանակություն ունի Արցախի զավթումը լեգիտիմացնելը։ Նա պահանջում է, որ Հայաստանը հստակորեն ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 86.6 հզ/կմ-ն, որի կազմում է նաեւ Արցախը, ինչը կփակի «ռեւանշի» հավանականությունը։ Բայց ինքը չի պատրաստվում գոնե ճանաչել Հայաստանի 29 հազար 800 ք/կմ-ն։ Ինչ-որ ընդհանուր ձեւակերպում է նախընտրում, որ պայմանագրում ոչ թե թիվ ամրագրվի, այլ նշվի բառերով տարածքային ամբողջականության մասին։ Իսկ բուն ՀՀ տարածքը պարզ կդառնա սահմանազատումից հետո։ Մերժում է նաեւ դելիմիտացիան իրականացնել որեւէ տարեթվի քարտեզով։
Ու թեեւ ընտրությունը 1974 եւ 79 թթ․ քարտեզների միջեւ է, սակայն Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ ունի եւ ուզում է դեմարկացիա-դելիմիտացիայի ժամանակ նոր տարածքներ զավթել Հայաստանից, ուստի որեւէ քարտեզի հետ համաձայն չէ։ Առաջարկների մեջ նշված են նաեւ անկլավները, ճանապարհների ապաշրջափակումը։ Գեղամ Մանուկյանը նշել էր, որ «առաջարկներին ծանոթանալը միայն փաստեց դրա վտանգավորությունը եւ ամրապնդեց բոլոր մտավախությունները»։

Депутаты НС Гегам Манукян, Кристине Варданян и Аспрам Крпеян в прошлую пятницу посетили Министерство иностранных дел Армении для ознакомления с предложениями соглашения об урегулировании отношений между Арменией и, другими словами, иначе говоря, мирного договора с Азербайджаном. Об этом пишет газета «Грапарак».
«Хотя они не предают огласке пункты, по словам Манукяна, «документа с грифом «совершенно секретно», нам стали известны некоторые подробности из 6-страничной переписки.
Оппозиционерам представили не текст мирного договора, а то, какие требования стороны выдвигают друг к другу. Оказывается, в самых ключевых вопросах нет консенсуса, есть требование азербайджанской стороны и согласие армянской стороны.
Оказывается, для Алиева фундаментальное значение имеет легитимизация захвата Арцаха. Он требует, чтобы Армения четко признала территориальную целостность Азербайджана площадью 86,6 тыс. км, в которую входит и Арцах, что снизит вероятность «реванша». Но он не собирается признавать хотя бы 29 тысяч 800 квадратных километров Армении. Предпочитает какую-то общую формулировку, чтобы в договоре не указывалась цифра, а указывалось словами о территориальной целостности. Площадь территории Армении выяснится после делимитации границы. Также отказывается проводить делимитацию на основании какой-либо карты прошлых лет.
И хотя выбор между картами 1974 и 79 годов, Азербайджан имеет территориальные амбиции и хочет захватить новые территории у Армении во время демаркации-делимитации, поэтому он не согласен ни с какой картой. В предложениях также указаны анклавы, разблокирование дорог. Гегам Манукян отметил, что «ознакомление с предложениями только подтвердило их опасность и усилило все опасения», - пишет «Грапарак».