«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պատգամավորներ Գեղամ Մանուկյանը, Քրիստինե Վարդանյանը եւ Ասպրամ Կրպեյանն անցած ուրբաթ այցելել էին ՀՀ ԱԳՆ՝ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի, այլ կերպ ասած՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի առաջարկներին ծանոթանալու: Չնայած նրանք չեն հրապարակայնացնում, Մանուկյանի բնորոշմամբ՝ «հույժ գաղտնի նշումով փաստաթղթի կետերը», սակայն մեզ որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել 6 էջանոց գրագրությունից։
Ընդդիմադիրներին ոչ թե խաղաղության պայմանագրի տեքստն են ներկայացրել, այլ այն, թե կողմերն ինչ պահանջներ են դնում միմյանց առաջ։ Պարզվում է՝ ամենաառանցքային հարցերում փոխհամաձայնություն չկա, կա ադրբեջանական կողմի պահանջ եւ հայկական կողմի համաձայնություն։
Պարզվում է՝ Ալիեւի համար ֆունդամենտալ նշանակություն ունի Արցախի զավթումը լեգիտիմացնելը։ Նա պահանջում է, որ Հայաստանը հստակորեն ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 86.6 հզ/կմ-ն, որի կազմում է նաեւ Արցախը, ինչը կփակի «ռեւանշի» հավանականությունը։ Բայց ինքը չի պատրաստվում գոնե ճանաչել Հայաստանի 29 հազար 800 ք/կմ-ն։ Ինչ-որ ընդհանուր ձեւակերպում է նախընտրում, որ պայմանագրում ոչ թե թիվ ամրագրվի, այլ նշվի բառերով տարածքային ամբողջականության մասին։ Իսկ բուն ՀՀ տարածքը պարզ կդառնա սահմանազատումից հետո։ Մերժում է նաեւ դելիմիտացիան իրականացնել որեւէ տարեթվի քարտեզով։
Ու թեեւ ընտրությունը 1974 եւ 79 թթ․ քարտեզների միջեւ է, սակայն Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ ունի եւ ուզում է դեմարկացիա-դելիմիտացիայի ժամանակ նոր տարածքներ զավթել Հայաստանից, ուստի որեւէ քարտեզի հետ համաձայն չէ։ Առաջարկների մեջ նշված են նաեւ անկլավները, ճանապարհների ապաշրջափակումը։ Գեղամ Մանուկյանը նշել էր, որ «առաջարկներին ծանոթանալը միայն փաստեց դրա վտանգավորությունը եւ ամրապնդեց բոլոր մտավախությունները»։

Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes: [Opposition] MPs Gegham Manukyan, Kristine Vardanyan, and Aspram Krpeyan had visited the RA MFA last Friday to get familiarized with the treaty on the normalization of Armenia’s relations; in other words, the proposals of the peace treaty with Azerbaijan. Although they are not make public, according to Manukyan's definition, "the points of the document marked as top secret," we have learned some details from the 6-page transcript.
The oppositionists were not presented with the text of the peace treaty, but with what demands the parties put before each other. It turns out there is no consensus on the most important issues, there is a demand from the Azerbaijani side and agreement from the Armenian side.
It turns out that legitimizing the [Azerbaijani] occupation of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] is of fundamental importance for [Azerbaijani president] Aliyev. He demands that Armenia clearly recognize the territorial integrity of Azerbaijan, the 86.6 [thousand] square kilometers which also includes Artsakh, which will close the possibility of "revanchism" [by Armenia]. But he is not going to at least recognize the 29 thousand 800 square kilometers of Armenia. He prefers some general wording so that not a number is specified in the treaty, but the territorial integrity is noted in words. And the RA area itself will become clear after the border delimitation.
Also, he [i.e. Aliyev] refuses to carry out the [border] delimitation with a map of any date. And although the [respective] choice is between the 1974 and [19]79 maps, Azerbaijan has territorial ambitions and wants to seize new territories from Armenia during [border] demarcation-delimitation, so he does not agree with any map. Enclaves, unblocking of roads are also noted in the proposals. Gegham Manukyan had noted that "getting familiarized with the [aforesaid] proposals only proved its danger and confirmed all fears.”