Այսօր Մոսկվայում մեկնարկում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը եւ ՀԱՊԿ ԽՎ XVI լիագումար նիստը. Հայաստանը հրաժարվել է մասնակցել այս միջոցառումներին։
Օրակարգում ներառված են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման հարցերը եւ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին դիմակայելու մոդելային օրենքների պատրաստումը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի խոհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցելու ՀԱՊԿ ԽՎ նիստերին, ինչի մասին նա տեղեկացրել է Վոլոդինին պաշտոնական նամակում։ Միջոցառումներին չի մասնակցելու նաեւ Հայաստանի խորհրդարանի պատվիրակությունը։

The session of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) and the 16th plenary session of the CSTO PA begin today in Moscow. Armenia, however, is not participating in these events.
The harmonization of laws of the CSTO member states, and the preparation of model laws to deal with security challenges and threats in this organization's area of responsibility are on the agenda of these meetings.
It became known earlier that Alen Simonyan, the speaker of the parliament of Armenia, will not attend the CSTO PA sessions, which he had informed Vyacheslav Volodin—Chairman of the Russian State Duma—about in an official letter. A delegation from the Armenian parliament will not participate in these events either.