«Հաշվի առնելով, որ 2009 եւ 2010 թվականներին, զուտ ճգնաժամով պայմանավորված, ճշգրիտ կանխատեսումներ անել չենք կարող, ես ձեռնպահ եմ մնում սակագների փոփոխության վերաբերյալ որեւէ թիվ հայտարարելուց»,- այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: Այսուհանդերձ նա նշեց, որ սակագներն ամենայն հավանականությամբ կփոխվեն 2010-ի ընթացքում:
Նա նշեց, որ 2010 թվականի ապրիլի 1-ից Ռուսաստանից ներկրվող գազի սակագինը 1000 խմ դիմաց 154 դոլարից կբարձրանա հասնելով 180 դոլարի: «Եթե հաշվի առնենք նաեւ, որ 2009 թվականի ապրիլի 1-ին, երբ հաստատում էինք գազի սակագինը, դոլարի փոխարժեքը 303,63 դրամ էինք ընդունել, ապա այդ երկու գործոնները հաշվի առնելով, այո, գազի սակագինը կբարձրանա: Կճշգրտենք նաեւ մյուս գործոնները եւ դրամ-դոլար հարաբերակցությունն էլ կհասկանանք, ինչ չափի կլինի, որն արդեն այսօր 386 դրամ է, 2010-ի ապրիլի 1-ին 400 կլինի, թե 390 կամ 410, այդ բոլորը ճշգրտելուց հետո, եկող տարվա ապրիլի 1-ին կունենանք նոր սակագներ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե ե՞րբ արդեն հստակ կլինի, թե որքան է բարձրանալու գազի սակագինը սպառողների համար, Ռ. Նազարյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ, որ „Հայռուսգազարդ“ ընկերությունը 2010-ի հունվարի 15-ից հետո հայտով կդիմի մեր հանձնաժողովին, եւ մենք կփորձենք վերանայել հայտը: Հայտի վերանայման համար մեզ բավականին ժամանակ է տրված, գործում ենք թափանցիկ»:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ դա ուղղակի կապված է նաեւ էլեկտրաէներգիայի սակագնի հետ: «Մասնավորապես մենք ունենք 24-25 տոկոս ջերմային էլեկտրակայաններից արտադրվող էլեկտրաէներգիա՝ ամբողջ ծավալի մեջ, եւ կարծում եմ, որ դա բավականաչափ ազդեցություն է ունենում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա»,- ասաց Ռ. Նազարյան ու հավելեց. «Այս տարին տարբերվելու է նախորդ տարիներից, քանի որ նոր էներգաբլոկ է շահագործման հանձնվելու` Երեւան ՋԷԿ-ի նոր բլոկը՝ գազատուրբինային համակարգով, որի արդյունավետությունը ավելի բարձր է, քան հիմա գործող ՋԷԿ-երինը եւ հնարավոր կլինի սակագինը, այդ գործոնով պայմանավորված, մեղմացնել»:

«С учетом экономического кризиса 2009-2010 годов я воздержусь от конкретных прогнозов и не уточню конкретные цифры, связанные с повышением цены на газ и электричество»,- заявил журналистам председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян, отметив, что тарифы повысятся уже с апреля 2010года.
По его словам, с 1 апреля 2010 года цена за 1000 кубометров импортируемого из России газа с $154 повысится до $180. «К этому прибавляется еще тот факт, что в апреле текущего года, когда утверждалась цена на газ доллар стоил 303 драма. Так, что сомневаться в том, что потребительская цена на газ повысится, не приходится. Мы уточним также все остальные факторы, и то, как изменится курс доллара к апрелю 2010 года, и лишь потом укажем конкретные тарифы»,- отметил Назарян.
По его словам, уже после 15 января 2010 года «АрмРосГазпром» обратится с соответствующей заявкой в Комиссию по регулированию общественных услуг. Он также подчеркнул, что повышение тарифов на газ напрямую связано с тарифами на электроэнергию. По его словам, 20-25% от всего объема производимого в Армении электричества приходится на долю теплоэлектростанций, что, конечно же, влияет на тарифы на электричество. «Этот год будет отличаться от предыдущих в плане того, что будет сдан в эксплуатацию новый энергоблок Ереванской ТЭЦ, который будет работать на основе газотурбинной системы, эффективность которой намного выше, чем эффективность ныне действующих ТЭЦ. Возможно, что этот фактор позволит несколько смягчить тарифы»,- отметил Назарян.