«Թեպետ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը 3 տոկոս անկում է գրանցել համաշխարհային զբոսաշրջության ոլորտում, սակայն վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ ՀՀ-ում վերջին ինն ամիսների ընթացքում այս ոլորտում 5.6 տոկոսի աճ է գրանցվել. անցած տարվա 9 ամիսների ընթացքում ընդունած 402 հազար զբոսաշրջիկների փոխարեն այս տարվա նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է ժամանել 422 հազար զբոսաշրջիկ։ Աճի նման տեմպերը կպահպանվեն, եւ մենք տարվա վերջին կունենանք 6 տոկոսանոց աճ, իսկ զբոսաշրջիկների թիվը մինչեւ դեկտեմբեր կհասնի 600 հազարի»,- նոյեմբերի 6-ին CTS2009 միջազգային ամենամյա զբոսաշրջային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը։
Միջոցառման կազմակերպիչ, Ճամփոդական գործակալների հայկական միության փոխնախագահ Եղիշե Թանաշյանն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ այս տարի միջոցառմանը շուրջ 65 արտասահմանյան զբոսաշրջային կազմակերպություններ եւ գործակալություններ են մասնակցում Վրաստանից, Հունաստանից, Իսրայելից եւ Ղարաբաղից։ Նրա խոսքով, հաջորդ տարի մասնակիցների աշխարհագրությունն ավելի կընդարձակվի եւ, ամենայն հավանականությամբ, հոբելյանական 10-րդ ցուցահանդեսին կմասնակցի նաեւ Թուրքիան։ «Թուրքիայի Ճամփոդական գործակալների միության եւ առեւտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ հաջորդ տարի՝ գարնանը, այդ երկիրը եւս ներկայացված կլինի մեր հոբելյանական միջոցառմանը»,- նշեց Թանաշյանը։

“Although world tourism registered 3% slump as a result of global economic crisis, the statistics shows that within last 9 months 5.6% increase was recorded in Armenia. Compared to 402.000 tourists in 2008, this year Armenia hosted 422.000 people.
The growth rates will maintain and if we have a 6% upsurge by the year end, this number will reach 600.000,” RA Deputy Minister of Economy Ara Petrosyan stated at the opening ceremony of CTS2009 — International Annual Tourism Fair.
Vice-president of the Armenian Association of Travel Agents (AATA) Yeghishe Tanashyan said over 65 foreign travel agents from Georgia, Greece, Israel and Karabakh take part in the event. According to him, next year the number of participants will increase and most probably Turkey will be among them. “The meetings with Turkish Travel Agencies Union and Chamber of Commerce representatives allow to assume that Turkey will also be involved in 2010 fair,” Tanashyan outlined.