Արցախյան 32 կազմակերպություններ, ձևավորելով «Արցախի ժողովրդի կարիքների ապահովման նախաձեռնությունը», մարտի 6-ին բաց նամակ են հղել ՀՀ կառավարությանը՝ արցախցիների բնակարանային կարիքների բավարարման քննարկվող ծրագրի վերաբերյալ: Նամակը բաց է անձանց և կազմակերպությունների կողմից ստորագրելու համար, և յուրաքանչյուր ոք կարող է միանալ նախաձեռնությանը՝ այցելելով ստորագրահավաքի էջը:
Բաց նամակում, մասնավորապես, նշված է.
«ՀՀ կառավարությանը՝ ի դեմս փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի
Հարգարժա՛ն պարոն փոխվարչապետ,
Ուսումնասիրելով ՀՀ կառավարությունում քննարկվող Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարաններով ապահովման ծրագրի հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ պաշտոնական հայտարարությունները,
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը տարբեր ներպետական ակտերով ու պաշտոնական հայտարարություններով տասնամյակներ շարունակ քաղաքական, իրավական, անվտանգային ու սոցիալ-տնտեսական պատասխանատվություն է ստանձնել Արցախի ժողովրդի հանդեպ, իսկ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռով ճանաչվել է ՀՀ արդյունավետ վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ,
Գնահատելով հայ ժողովրդի ու ՀՀ կառավարության կողմից ցուցաբերված մարդասիրական աջակցությունն առ այսօր՝ չնայած բազմաթիվ խնդիրների ու կարիքների շարունակական առկայության,
Հիմք ընդունելով, որ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Հայաստանը պարտավորվում է փախստականի կարգավիճակ ունեցող անձանց ապահովել կացարանով՝ մինչև հարցի վերջնական կարգավորումը,
Արտացոլելով Արցախի ողջ ժողովրդի մտահոգություններն ու տրամադրությունները՝
Արցախյան ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, ինչպես նաև Արցախի բռնի տեղահանված բնակիչներս ու մեր համախոհները Ձեզ ենք ներկայացնում հետևյալ առաջարկները՝
1. Ծրագիրը հնարավորինս իրականացնել արցախյան համայնքների պահպանման սկզբունքով.
2. Ծրագրի իրագործման ժամկետը սահմանել 2 տարի՝ ակտիվ կերպով ներգրավելով միջազգային ու սփյուռքյան ֆինանսական ռեսուրսներ.
3. Բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու նպատակով յուրաքանչյուր բռնի տեղահանված անձի հատկացնել բազային 5,000,000 (հինգ միլիոն) դրամ, որը համապատասխանում է մարզային բնակավայրերի երկրորդային շուկայի միջին գներին.
4. Նշված գումարը հատկացնել բոլորին անվերադարձելիության սկզբունքով՝ հաշվի առնելով Արցախի ժողովրդի ծանր սոցիալական վիճակը և զբաղվածության հնարավորությունների խիստ սահմանափակ բնույթը.
5. Արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել բնակարանային շուկայի գների հետագա աճի կանխման ուղղությամբ, այդ թվում՝ աջակցելով նոր բնակֆոնդի էժան ու արագ կառուցապատման ծրագրերին.
6. Հրաժարվել ծրագրի շահառուների համար ներկայացվող՝ ՀՀ քաղաքացիության պահանջից, որը հակասում է ՀՀ օրենսդրությանն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին.
7. Առանց կրճատումների շարունակել բնակվարձի և կոմունալ ծախսերի համար ֆինանսական աջակցության 40,000+10,000 դրամի ծրագիրը՝ մինչև տվյալ ընտանիքին բնակարանով ապահովելը.
8. Փոքրակազմ (մինչև 3 անդամ) ընտանիքների համար ծրագրում նախատեսել առանձնահատուկ մոտեցում.
9. Յուրաքանչյուր ընտանիքին, ըստ անդամների քանակի, հատկացնել ողջամիտ չափի ֆինանսական աջակցություն գույք ձեռք բերելու նպատակով.
10. Ծրագրում սահմանել առաջնահերթություններ և լրացուցիչ արտոնություններ զոհվածների ու առաջին խմբի հաշմանդամների ընտանիքների համար.
11. Ծրագրում նախատեսել նաև համակարգային լուծումներ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց և հյուրընկալ բնակավայրերի բնակչության կայուն զբաղվածության ապահովման համար.
12. Ծրագրի նախագիծը, ՀՀ օրենսդրությամբ ու իրավակիրառ պրակտիկայով նախատեսված կերպով, դնել հանրային լայն քննարկման և հաշվի առնել շահառուների մտահոգություններն ու առաջարկները:
Այս ծրագիրը, միանշանակ, պետք է նպաստի Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետությունից բռնի տեղահանված անձանց միասնականությանը, ինքնության պահպանմանն ու արտագաղթի բացառմանը, ինչպես նաև ՀՀ ժողովրդագրական ու տնտեսական զարգացման որոշ խնդիրների լուծմանը: Այն պետք է ռազմավարական առումով հաշվի առնի նաև Արցախ հնարավոր վերադարձի նպատակը՝ անհրաժեշտ պայմաններ ու գործողություններ ապահովելով այդ նպատակի համար:
Ի պատասխան տարաբնույթ պնդումների ու շահարկումների՝ ընդգծենք, որ մենք, բնականաբար, կողմ ենք պետական աջակցության բոլոր (այդ թվում՝ բնակարանային) ծրագրերին նաև ՀՀ մեր հայրենակիցների համար: Սակայն, մյուս կողմից, կարևոր է գիտակցել Արցախից բռնի տեղահանված ժողովրդի հանդեպ առանձնահատուկ մոտեցման հիմնավորվածությունը՝ հաշվի առնելով մեր մեծագույն կորուստները և Արցախի ժողովրդի ու, առհասարակ, փախստական անձանց հանդեպ ՀՀ ստանձնած միջազգային ու ներպետական պարտավորությունները:
Այս առաջարկների հիմնավորումները և մնացած մանրամասները կարող ենք ներկայացնել հանրային քննարկումների ընթացքում: Մենք միաժամանակ պատրաստ ենք ցանկացած ձևաչափով հանդիպումների ու քննարկումների, որոնք նպատակաուղղված կլինեն ծրագրի ներառականության, արդարացիության ու արդյունավետության ապահովմանը»:
06 մարտի 2024թ.
Կազմակերպություններ՝
1. «Արցախի պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Յուրի Քարամյան
2. «Արցախի ազատամարտիկների միություն» ՀԿ, Աշխատակազմի ղեկավար՝ Էդուարդ Խաչատրյան
3. «Արցախյան 3-րդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Արմեն Ասրյան
4. «ԼՂՀ զոհված ազատամարտիկների հարազատների միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Արտուր Առստամյան
5. «Արցախի պատերազմի վիրավորների միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Դավիթ Բաբայան
6. «Հայկի սերունդ» ՀԿ, Նախագահ՝ Արմինե Պետրոսյան
7. «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Արտակ Բեգլարյան
8. «Վերածնված հայրենիք» ՀԿ, Նախագահ՝ Տարոն Հակոբյան
9. «Արցախի փախստականների միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Սարասար Սարյան
10. «Արցախի գրողների միություն» ՀԿ, Նախագահ՝ Նորեկ Գասպարյան
11. «Գեն նախաձեռնությունների կենտրոն» հիմնադրամ, Ղեկավար՝ Արմինե Ավագիմյան
12. «Մայրություն» Արցախի կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ՀԿ, Նախագահ՝ Հասմիկ Միքայելյան

On Wednesday, 32 Artsakh (Nagorno-Karabakh) organizations, collectively known as the Initiative for the Provision of needs of the Artsakh People, sent an open letter to the Government of the Republic of Armenia (RA) regarding the discussed program aimed at meeting the housing needs of Artsakh residents. The letter is open for individuals and organizations to sign, and anyone can join the initiative by visiting the petition page.
It is stated as follows in the open letter:
"To the Government of the Republic of Armenia, represented by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan
Dear Mr. Deputy Prime Minister,
Studying the official statements regarding the main principles of the housing program for people forcibly displaced from Nagorno Karabakh, which is being discussed in the RA Government,
Considering that the Republic of Armenia has, for decades, assumed political, legal, security and socio-economic responsibility towards the people of Artsakh through various domestic acts and official statements, and that the effective control of Armenia over Nagorno Karabakh was recognized by the judgment of the European Court of Human Rights,
Appreciating the humanitarian support provided by the Armenian people and the RA Government to date, despite the ongoing presence of numerous problems and needs,
Taking into account that Armenia is obligated to provide accommodation to individuals with refugee status in accordance with the procedures established by RA legislation until the final resolution of the issue,
Reflecting the concerns and sentiments of the entire people of Artsakh,
The undersigned Artsakh organizations, along with forcibly displaced residents of Artsakh and our supporters, present the following proposals to you:
Implement the project as much as possible with a primary focus on preserving Artsakh communities; Set a project implementation period of 2 years, actively involving international and Diaspora financial resources;
For the purpose of acquiring residential real estate, allocate a base amount of AMD 5,000,000 (five million) to each forcibly displaced person, which corresponds to the average prices of the secondary market in regional communities;
Allocate the specified amount to everyone based on the principle of non-returnability, considering the challenging social situation of the people of Artsakh and the very limited employment opportunities;
Take effective measures to prevent the further growth of housing market prices, including supporting projects for the cheap and fast construction of new housing stock;
Refuse the RA citizenship requirement imposed on the program beneficiaries, as it contradicts RA legislation and the principles of international humanitarian law;
Continue the program of financial support, providing 40,000 + 10,000 drams for rent and utility costs without cuts until the family is provided with an apartment;
For small families (up to 3 members), plan a special approach within the program;
Allocate a reasonable amount of financial support to each family based on the number of members to facilitate property acquisition;
Establish priorities and additional benefits for families of the victims and individuals with first-group disability;
Include in the program systemic solutions to ensure sustainable employment for individuals forcibly displaced from Artsakh and the population of host communities;
The draft program, as stipulated by RA legislation and legal practice, should undergo extensive public discussion, taking into account the concerns and suggestions of the beneficiaries.
This program should unquestionably contribute to the unity of people forcibly displaced from the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), the preservation of identity and the prevention of emigration. Additionally, it should address certain issues related to the demographic and economic development of the Republic of Armenia. The program should also strategically consider the goal of a potential return to Artsakh, incorporating the necessary conditions and actions to achieve that objective.
In response to various claims and speculations, let us emphasize that we naturally support all state support programs, including those related to housing, for our compatriots in the Republic of Armenia. On the other hand, it is crucial to recognize the need for a special approach to the forcibly displaced people of Artsakh, considering our significant losses and the international and domestic obligations undertaken by the RA towards the Artsakh people and, in general, refugees.
We can present the justifications and other details of these proposals during public discussions. Simultaneously, we are open for meetings and discussions in any format that aim to ensure the inclusiveness, fairness and efficiency of the program.
6 March, 2024
Organizations:
"Union of Reserve Army Officers of Artsakh" NGO, President: Yuri Karamyan
"Union of Artsakh Freedom Fighters" NGO, Head of Staff: Eduard Khachatryan
"Union of Relatives of Soldiers Killed and Missing in the 3rd Artsakh War" NGO, President: Armen Asryan
"Association of Relatives of NKR Fallen Freedom Fighters" NGO, President: Artur Arstamyan
"Union of Artsakh War Wounded" NGO, President: Davit Babayan
"Hayk’s Generation" NGO, President: Armine Petrosyan
"Union for the Protection of the Interests and Rights of the Artsakh People" NGO, President: Artak Beglaryan