«Վերին Լարս» հսկիչ անցագրային կետի բացման հեռանկարը մեծապես կախված է նրանից՝ կհանի՞ արդյոք Ռուսաստանը վրացական ապրանքների բեռնարգելքը (էմբարգոն) կամ գոնե կթուլացն՞ի այն: Նման տեսակետ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը:
Ընդ որում, նա ընդգծեց, որ անցակետի բացումը տնտեսապես ձեռնտու է առաջին հերթի Հայաստանի համար, քանի որ դա նրա՝ Ռուսաստանին կապող միակ ցամաքային ճանապարհն է: «Ավելին, „Վերին Լարսի“ եւ հայ-թուրքական սահմանի միաժամանակյա բացումը կհանգեցնի տարածաշրջանում տարանցային մրցակցության, ինչը կիջեցնի բեռնափոխադրումների գները ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի տարածքով, իսկ դա ձեռնտու է Հայաստանի համար»,- նշել է պատգամավորը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները հաստատել են, որ օրերս Երեւանում երեք երկրների ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել անցակետի բացման վերաբերյալ:
Վրացական ԱԳՆ-ի աղբյուրները հայտնում են, որ Թբիլիսին անցակետի բացմանը կհամաձայնի, երբ հանվեն վրացական ապրանքների բեռնարգելքը (էմբարգոն)։ Սակայն ՌԴ ԱԳՆ-ում հերքում են Վրաստանի պայմանների լուրը: Հայաստանի ԱԳՆ-ն, իր հերթին, ողջունել է փոխզիջումն այդ հարցում:
Վրաստանի եւ ՌԴ միջեւ ցամաքային սահմանը փակվել էր դեռ 2006թ. Թբիլիսիում ռուսական սպաներին լրտեսության մեջ մեղադրելուց եւ ձերբակալելուց հետո: Այն ժամանակ Ռուսաստանը արգելեց վրացական ապրանքների ներմուծումն ու դադարեցրեց «Վերին Լարս» անցակետի աշխատանքը՝ պատճառաբանելով իբր վերանորոգման աշխատանքներով: 2008թ. վերջին Վրաստանի ԱԳՆ-ն Մոսկվայից տեղեկություն ստացավ, որ շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են, եւ նրա թողունակությունը հասել է օրեկան 400 մեքենայի: Վրաստանի ԱԳՆ-ն պահանջեց բանակցություններ վարել Ժնեւում՝ Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, ինչն անընդունելի էր Մոսկվայի համար:

Перспектива открытия Контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс» в большей степени зависит от того, согласится ли Россия снять эмбарго с грузинских товаров или хотя бы смягчить его. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил депутат от Республиканской партии Армении, глава земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян.
При этом он подчеркнул, что открытие КПП экономически выгодно в первую очередь Армении, поскольку эта единственная сухопутная дорога, связывающая ее с Россией. «Более того, почти одновременное открытие армяно-турецкой границы и КПП „Верхний Ларс“ создаст в регионе транзитную конкуренцию, что снизит цены на транспортировку грузов, как по территории Грузии, так и Турции, а это на руку Армении»,- отметил депутат.
Отметим, что внешнеполитические ведомства России, Армении и Грузии подтвердили факт проведения на днях встречи представителей трех стран в Ереване по вопросу открытия КПП. Причем Армения по этому вопросу является посредником между Грузией и Россией. Источники в МИД Грузии отмечают, что Тбилиси согласится на открытие КПП лишь при условии снятия Россией эмбарго на грузинские товары, в российском внешнеполитическом ведомстве отрицают выдвижение подобных условий со стороны Грузии. МИД же Армении приветствовало возможность достижения компромисса между двумя странами по этому вопросу.
Сухопутная граница между Грузией и РФ была закрыта еще в 2006 году после ареста в Тбилиси российских офицеров по обвинению в шпионаже. Тогда Россия запретила ввоз грузинской продукции и остановила работу КПП «Верхний Ларс», сославшись на начало строительства нового терминала. В конце 2008 года МИД Грузии получил из Москвы уведомление о завершении строительных работ и открытии терминала с пропускной способностью в 400 машин в день. Но МИД Грузии потребовал проведения переговоров по КПП в Женеве при посредничестве Швейцарии, что оказалось неприемлемым для Москвы.