«Վերին Լարս» հսկիչ անցագրային կետի բացման հեռանկարը մեծապես կախված է նրանից՝ կհանի՞ արդյոք Ռուսաստանը վրացական ապրանքների բեռնարգելքը (էմբարգոն) կամ գոնե կթուլացն՞ի այն: Նման տեսակետ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը:
Ընդ որում, նա ընդգծեց, որ անցակետի բացումը տնտեսապես ձեռնտու է առաջին հերթի Հայաստանի համար, քանի որ դա նրա՝ Ռուսաստանին կապող միակ ցամաքային ճանապարհն է: «Ավելին, „Վերին Լարսի“ եւ հայ-թուրքական սահմանի միաժամանակյա բացումը կհանգեցնի տարածաշրջանում տարանցային մրցակցության, ինչը կիջեցնի բեռնափոխադրումների գները ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի տարածքով, իսկ դա ձեռնտու է Հայաստանի համար»,- նշել է պատգամավորը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները հաստատել են, որ օրերս Երեւանում երեք երկրների ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել անցակետի բացման վերաբերյալ:
Վրացական ԱԳՆ-ի աղբյուրները հայտնում են, որ Թբիլիսին անցակետի բացմանը կհամաձայնի, երբ հանվեն վրացական ապրանքների բեռնարգելքը (էմբարգոն)։ Սակայն ՌԴ ԱԳՆ-ում հերքում են Վրաստանի պայմանների լուրը: Հայաստանի ԱԳՆ-ն, իր հերթին, ողջունել է փոխզիջումն այդ հարցում:
Վրաստանի եւ ՌԴ միջեւ ցամաքային սահմանը փակվել էր դեռ 2006թ. Թբիլիսիում ռուսական սպաներին լրտեսության մեջ մեղադրելուց եւ ձերբակալելուց հետո: Այն ժամանակ Ռուսաստանը արգելեց վրացական ապրանքների ներմուծումն ու դադարեցրեց «Վերին Լարս» անցակետի աշխատանքը՝ պատճառաբանելով իբր վերանորոգման աշխատանքներով: 2008թ. վերջին Վրաստանի ԱԳՆ-ն Մոսկվայից տեղեկություն ստացավ, որ շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են, եւ նրա թողունակությունը հասել է օրեկան 400 մեքենայի: Վրաստանի ԱԳՆ-ն պահանջեց բանակցություններ վարել Ժնեւում՝ Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, ինչն անընդունելի էր Մոսկվայի համար:

Armenia to benefit from Upper Lars checkpoint
The opening of the Upper Lars checkpoint depends in Russia’s consent to lift, or at least mitigates, the embargo on Georgian products, Shirak Torosyan, the Head of the Javakhk Union and member of the RA Parliament, told NEWS.am.
He stressed that Armenia is the first to get economic benefits from the opening of the checkpoint, as it is the only road connecting Armenia with Russia. “Moreover, almost simultaneous opening of the Armenian-Turkish border and the Upper Lars checkpoint ill create transit competition in the region, which, in turn, cause a fall in cargo transportation prices both in Georgia and in Turkey,” Torosyan said.
The Armenian, Russian and Georgian Foreign Offices confirmed a trilateral meeting in Yerevan, which discussed the opening of the Upper Lars checkpoint, with Armenia acting as mediator. A source at the Georgian Foreign Office pointed out that Georgia will open the checkpoint provided Russia removed the embargo on Georgian products. In its turn, the Russian Foreign Office refutes Georgia’s preconditions. The Armenian Foreign Office welcomed the possibility of a compromise.
The land border between Russia and Georgia was closed in 2006 after Russian officers were arrested in Tbilisi on a charge of espionage. Russia imposed an embargo on Georgian products and closed the Upper Lars checkpoint pleading the construction of a new terminal. Late last year, Moscow informed the Georgian Foreign Office that the construction had been completed and the terminal designed to serve 400 vehicles daily opened. The Georgian side, however, demanded negotiations in Geneva, through Swiss mediation, which proved unacceptable to Moscow.