Բելգիական Aqua planning SA ընկերությունը ծրագրում է Հայաստանում ընդլայնել խեցգետինների արտադրությունը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է ընկերության հիմնադիր եւ տնօրեն Պատրիկ Տրուլեմանսը: Ընկերությունը հանդիսանում է հայկական «Դիմիտրի» ԲԲԸ-ի հիմնադիրն ու հիմնական ներդրողներից մեկը, որը հիմնվել է 2004-ին եւ զբաղվում է կենդանի խեցգետինների եւ ձկների արտադրությամբ:
«Մենք խեցգետիններ ենք գնում Հայաստանից եւ տեղափոխում Բելգիա: Հիմնական դժվարությունը կապված է հաշվարկների հետ. Հայաստանից ուղիղ չվերթների, ինչպես նաեւ Երեւան-Ամստերդամ չվերթի բացակայության պատճառով, մենք ստիպված ենք տրանզիտով թռչել, իսկ կենդանիների տեղափոխման համար դա հավելյալ խնդիրներ է առաջացնում»,-պարզաբանել է բելգիացի գործարարը: Նրա խոսքով, 2011-ի արդյունքներով, ընկերությունը նախատեսում է Հայաստանում գնել մոտ 2 հարյուր կենդանի խեցգետին: Դիտարկվում է նաեւ եփած խեցգետինների արտահանման հնարավորությունը:

Бельгийская компания «Aqua planning SA» планирует расширить производство в Армении. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил основатель и директор компании Патрик Трулеманс. Компания является основателем и одним из инвесторов в армянскую компанию ООО «Димитри», основанную в 2004 году и занимающуюся производством живых раков и рыбы.
«Мы закупаем раков из Армении и завозим в Бельгию. Основные сложности здесь связаны с логистикой: из-за отсутствия прямых рейсов из Армении, а также рейса Ереван – Амстердам, нам приходится летать транзитом, а для экспорта живых животных это создает дополнительные проблемы», – пояснил бельгийский предприниматель. По его словам, по итогам 2011 года компания собирается закупить в Армении около 200 тонн живых раков. Рассматривается возможность экспорта и вареных раков.
Отсутствие в Армении международно сертифицированной лаборатории по тестированию качества затрудняет экспорт рыбы в ЕС. «На раков столь строгие ограничения не накладываются, поэтому мы ввозим их в обычном порядке», – пояснил Трулеманс.