Հայաստանում սակավաթիվ անկախ և հիմնականում առցանց լրատվամիջոցներ կատարում են իրենց կարևոր դերը հավասարակշռված, հետաքննությունների վրա հիմնված լուրեր տրամադրելու գործում, ինչը կենսական նշանակություն ունի առողջ ժողովրդավարության համար և գործում են հիմնականում քաղաքական ուժերի կողմից առանց խոչընդոտների: Այս տեսակետն է արտահայտել Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր «Nations in Transit 2024» տարեկան զեկույցում։
Ինչպես նշվում է զեկույցում, հայկական մեդիա դաշտը շարունակում է մնալ խիստ բևեռացված քաղաքական առումով, ընդ որում ինչպես իշխող, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերին առնչվող լրատվամիջոցները տարածում են նրանց պաշտպանող բովանդակությամբ լուրեր:
Միաժամանակ կազմակերպությունն իր զեկույցում ընդգծում է, որ ֆինանսական սահմանափակումները, անկախ հնարավորությունների և դրամահավաքի կարողությունների բացակայությունը և առևտրային դժվարությունները խոչընդոտում են լրատվամիջոցների ֆինանսական կենսունակությունը՝ մեծացնելով հավանականութունը, որ նրանք կսկսեն ներկայացնել քաղաքական կամ բիզնես հովանավորների շահերը և կխախտեն խմբագրական և էթիկական չափանիշները:
«Տարվա ընթացքում կառավարությունը և իշխող կուսակցության օրենսդիրները հանդես են եկել մի շարք հետընթաց օրենսդրական նախաձեռնություններով տեղեկատվության հասանելիության և խոսքի ազատության վերաբերյալ։ Հատկանշական է, որ կառավարության նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովը Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքում նոր սահմանափակող դրույթ է ներառել, որը թույլ է տալիս մերժել պաշտոնական տվյալների տրամադրումը այնպիսի հարցումներին, երբ պահանջվող նյութը «սահմանափակ տարածման պաշտոնական տեղեկատվություն» է պարունակում։  ԶԼՄ-ներին հետևող դիտորդների կարծիքով, դրույթի անորոշ և ընդհանուր բնույթը կառավարությանը մեկնաբանությունների չափազանց մեծ հնարավորություններ է տալիս՝ ավելի սահմանափակելով լրագրողների հասանելիությունը պաշտոնական տվյալներին: Նույնիսկ նախքան փոփոխության ընդունումը, պետական ​​կառույցները հաճախ մերժում էին հարցումները կամ հետաձգում էին պահանջվող տվյալների տրամադրումը»,- գրում է Freedom House-ը։
Խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը սահմանափակող երկու այլ օրենսդրական փոփոխություններ մտցվել են 2023 թվականին, սակայն չեղյալ են հայտարարվել լրատվամիջոցների և քաղաքացիական հասարակության քննադատության պատճառով, նշվում է զեկույցում։

В Армении небольшое число независимых и в основном онлайн-СМИ выполняют свою важнейшую роль по предоставлению сбалансированных, основанных на расследованиях новостей, которые жизненно важны для здоровой демократии, и работают в основном без препятствий со стороны политических сил. Такую точку зрения в своем ежегодном докладе «Nations in Transit 2024» выразила правозащитная организация Freedom House.
Как отмечается в докладе, армянский медиа-ландшафт остается крайне поляризованным по политическому признаку, при этом СМИ, связанные как с правящими, так и с оппозиционными силами, занимаются распространением контента, поддерживающего их нарративы.
При этом организация в своем обзоре подчеркивает, что финансовые ограничения, отсутствие независимых возможностей и потенциала по сбору средств, а также коммерческие трудности препятствуют финансовой жизнеспособности средств массовой информации, повышая риск того, что они начнут полагаться на политических или деловых спонсоров и нарушат редакционные и этические стандарты.
«В течение года правительство и законодатели от правящей партии выдвинули несколько регрессивных законодательных инициатив, касающихся доступа к информации и свободы выражения мнений. Примечательно, что по инициативе правительства Национальное собрание включило в Закон о свободе информации новое ограничительное положение, позволяющее отклонять запросы на предоставление официальных данных, если запрашиваемый материал содержит «официальную информацию ограниченного распространения». По мнению наблюдателей за СМИ, расплывчатый и общий характер этого положения дает правительству слишком много возможностей для толкования, что еще больше ограничивает доступ журналистов к официальным данным. Даже до принятия поправки государственные учреждения часто отказывали в запросах или задерживали предоставление запрашиваемых данных», - пишет Freedom House.
Две другие законодательные поправки, ограничивающие свободу выражения мнений и информации, были внесены в 2023 году, но были отменены, среди прочего, из-за критики со стороны СМИ и гражданского общества, подчеркивается в докладе.
Заявление: Выражаем возмущение в связи с применением правоохранителями насилия в отношении журналистов