Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի փախստականների համագումարի  նախաձեռնությամբ մշակվել է ծրագիր, որը նախատեսում է ազատագրված Քաշաթաղի շրջանում կառուցել նոր քաղաք`  Բագարանը: Սյսօր` նոյեմբերի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իրավաբան Անդրեաս Ղուկասյանը նշեց, որ քաղաքը երեք գործոնների համադրություն է: Այն կազմված է լինելու 300 արդյունաբերական նախագծերից,  որոնք կապահովեն 20 հազար աշխատատեղ: Քաղաքաշինական գործոնի առումով`  այդ 20 հազար ընտանիքների համար ապահովվելու է անշարժ գույք: Երրորդ գործոնը մարդկանց տեղափոխումն է այդ տարածքներ:
Իսկ թե  ինչպես են պատկերացնում ծրագրի ֆինանսական աջակցությունը, Անդրեաս Ղուկասյանը նշեց, որ այդ փուլին դեռ չեն հասել: Նրա կարծիքով` 6 ամիս անհրաժեշտ կլինի պատրաստելու ծրագիրը, որը ենթակա կլինի գործնական քննարկման: Մոտավոր հաշվարկներով` անհրաժեշտ կլինի 3,5 մլրդ դոլար եւ մոտ 5 տարի կառուցման համար: Հայտնի չէ, թե նոր կառուցվելիք քաղաքում բնակարնները գնելու են, թե նվիրելու են, բնակֆոնդի կառավարման մեխանիզմները որոշելու են համայնքները:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը` Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի փախստականների համագումարի նախագահության քարտուղար Սուսաննա Մելիքյանը նշեց, որ այդպես փորձում են ադրբեջանահայերի համար քաղաքական նպաստավոր միջավյար ստեղծել եւ ովքեր ցանկանան, նրանք էլ կգնան: Բանախոսները տեղեկացրին, որ ծրագիրը ներկայացվել է ադրբեջանահայերին: Քանի որ այն դեռ հայեցակարգային փուլում է, ապա դեռ չի ներկայացվել է ՀՀ-ի եւ ԼՂՀ-իշխանություններին
Նշենք, որ 1980-ականների վերջերին եւ 90-ականների սկզբներին Ադրբեջանը լքեցին եռծ թվով փախստականներ եւ սփռվեցին տարբեր երկրներում, հայ փախստականության մեծ մասը` Հայաստանում: «Փախստականությունը լինելով ցրված, չի կարողանում  իր խնդիրները լուծել: Նրանք կորցրել են միջավայր, մշակույթ: Փախստականությունը բավարարված չէ ոչ ԵԱՀԿ-ի քայլերով, ոչ  էլ Հայաստանի Հանրապետության քայլերով, առավել եսւ գտնում են, որ իրենք պահանջատեր են Ադրբեջանից, ԵԱՀԿ-ից»,- ասաց Սուսաննա Մելիքյանը:

По инициативе съезда беженцев из Азербайджана разрабатывается программа, которая предусматривает построить новый город Багаран в освобожденном Кашатагском районе (бывший Лачинский район). На встрече с журналистами 17 ноября юрист Андреас Гукасян отметил, что город станет сочетанием трех факторов. Он будет состоять из 300 промышленных объектов, которые обеспечат 20 тысяч рабочих мест. В плане градостроительного фактора для этих 20 тысяч семей должно быть обеспечено недвижимое имущество. Третий фактор – само расселение людей на этих территориях.
Одновременно Андреас Гукасян отметил, что пока авторы проекта не дошли до вопроса его финансового обеспечения. По его словам, для подготовки программы будет необходимо 6 месяцев, она должна пройти обсуждение в деловых кругах. По приблизительным подсчетам для строительства необходимо $3,5 млрд. и 5 лет.
Другой участник пресс-конференции, секретарь президиума съезда беженцев из Азербайджана и Нахичевана Сусанна Меликян отметила, что таким образом они пытаются создать для беженцев из Азербайджана благоприятную политическую среду, и кто захочет, те и поедут туда. Участники пресс-конференции сообщили, что программа представлена армянам из Азербайджана. Правда она пока находится на стадии разработки концепции, поэтому пока не представлена властям Армении и НКР.
Отметим, что в конце 1980-ых и начале 90-ых гг. Азербайджан вынуждено было покинуть около 400 тысяч армян, которые рассеялись по разным странам, большая часть армянских беженцев осела в Армении.
«Будучи рассеянными, беженцы не могут решать свои проблемы. Они потеряли среду, культуру. Беженцы не удовлетворены ни шагами ОБСЕ, ни шагами Армении, более того - находят, что у них есть спрос с Азербайджана и ОБСЕ», - сказала Сусанна Меликян.