Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակության` Ռուսաստան կատարած այցի շրջանակներում, նոյեմբերի 16-18-ը, տեղի է ունեցել Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպումը Ռուսաստանի քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների եւ տարերային աղետների հետեւանքների վերացման հարցերով նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ:
NEWS.am-ին ԱԱԽ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնեցին, որ հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ա.Երիցյանը: Կողմերը քննարկել են արտակարգ իրավիճակների ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ մշակել գործողությունների ծրագիր 2012-2013թթ.համար` փոխգործակցության խորացմանն ուղղված միջոցառումների ցանկով եւ ժամանակացույցով: Այնուհետեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կենտրոնակայանում հայաստանյան պատվիրակության, ՌԴ Ազգային անվտանգության խորհրդի, ՀԱՊԿ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների եւ փորձագետների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Հայաստանի համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակներում» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վ.Սեմերիկովը հանդես է եկել զեկույցով եւ բարձր է գնահատել ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը` ընդգծելով Հայաստան-ՀԱՊԿ ակտիվ փոխգործակցության կարեւորությունը: Կլոր սեղանի մասնակիցները քննարկել են նաեւ 2012թ. Հայաստանում անցկացվելիք ՀԱՊԿ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժության նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր:

В рамках визита возглавляемой секретарем Совета национальной безопасности Армении Артуром Багдасаряном делегации в Россию 17 ноября состоялась встреча Артура Багдасаряна и министра чрезвычайных ситуаций Российской Федерации Сергея Шойгу.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Совета национальной безопасности Армении, на встрече также присутствовал армянский коллега Шойгу Армен Ерицян.
Стороны обсудили широкий круг вопросов сотрудничества в сфере чрезвычайных ситуаций. Была достигнута договоренность о совместной разработке программы действий на 2012-2013 гг., в которую войдет список мероприятий, направленных на углубление сотрудничества, а также график их организации.
После этого в центральном бюро Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) состоялся круглый стол с участием экспертов, членов армянской делегации, а также представителей Совета национальной безопасности России, подразделений ОДКБ на тему «Сотрудничество Армении в рамках ОДКБ». Заместитель генерального секретаря ОДКБ В. Семериков выступил с докладом и высоко оценил активное участие Армении в деятельности ОДКБ, подчеркнув важность сотрудничества ОДКБ-Армения.