Պատգամավորի աշխատանքի արդյունավետությունը չի կարելի չափել նիստերի դահլիճում գտնվելու ժամերով, NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Արտակ Զաքարյանը` պատասխանելով բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ դահլիճի դատարկության մասին հարցին: Երկուշաբթիից մինչեւ ուրբաթ 2012թ. պետբյուջեի նախագծի լսումներին ներկա են գտնվել 131 պատգամավորներից 15-ը:
«Չեմ կարծում, որ ձեւական կողմին պետք է այդքան ուշադրություն դարձնել: Պատգամավորների աշխատանքը բյուջեի հարցում միայն դահլիճում ֆիզիկական ներկայությունն ապահովելը չէ: Այն ենթադրում է Կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներ, տարբեր առաջարկների ներկայացում եւ քննարկում: Նշեմ, որ ես ինքս էլ 1-2 անգամ բացակայել եմ բյուջեի քննարկումներին հենց այն պատճառով, որ դահլիճից դուրս աշխատում էի», - վստահեցրել է Զաքարյանը:
Միեւնույն ժամանակ, ՀՅԴ պատգամավոր Արտյուշա Շահբազյանը կարծում է, որ դատարկ պատգամավորական աթոռները պայմանավորված են նրանով, որ բյուջեի ընդունումը առանց էական փոփոխությունների միանգամայն կանխորոշված է եւ ոչ ոքի մեջ կասկած չի հարուցում: «Արդյունքում, քննարկումները ցուցադրական բնույթ են կրում», - ասել է Շահբազյանը:

Эффективность работы депутата едва ли стоит мерить подсчетом часов его присутствия в зале заседаний. Такое мнение высказал корреспонденту Новости Армении - NEWS.am депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении Артак Закарян, отвечая на вопрос о заполненности зала НС на обсуждении проекта бюджета. С понедельника по четверг проект госбюджета на 2012 год заслушивался в присутствии не более 15 депутатов из 131. На отдельных выступлениях их оставалось не более одного - двух.
«Не думаю, что формальному признаку стоит придавать особое значение. Работа депутатов над бюджетом - это не просто физическое присутствие в зале. Это встречи с представителями Правительства, выдвижение и обсуждение различных предложений. Отмечу, что и сам я отсутствовал на одном - двух заседаниях по бюджету - именно потому, что вел работу вне зала заседаний», - заверил Закарян.
Между тем, как считает депутат от АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян, пустующие депутатские кресла - следствие того, что принятие бюджета без существенных изменений абсолютно предрешено и никаких сомнений ни у кого не оставляет. «В результате обсуждения носят не более чем демонстративный характер», - заявил Шахбазян.