Պատգամավորի աշխատանքի արդյունավետությունը չի կարելի չափել նիստերի դահլիճում գտնվելու ժամերով, NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Արտակ Զաքարյանը` պատասխանելով բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ դահլիճի դատարկության մասին հարցին: Երկուշաբթիից մինչեւ ուրբաթ 2012թ. պետբյուջեի նախագծի լսումներին ներկա են գտնվել 131 պատգամավորներից 15-ը:
«Չեմ կարծում, որ ձեւական կողմին պետք է այդքան ուշադրություն դարձնել: Պատգամավորների աշխատանքը բյուջեի հարցում միայն դահլիճում ֆիզիկական ներկայությունն ապահովելը չէ: Այն ենթադրում է Կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներ, տարբեր առաջարկների ներկայացում եւ քննարկում: Նշեմ, որ ես ինքս էլ 1-2 անգամ բացակայել եմ բյուջեի քննարկումներին հենց այն պատճառով, որ դահլիճից դուրս աշխատում էի», - վստահեցրել է Զաքարյանը:
Միեւնույն ժամանակ, ՀՅԴ պատգամավոր Արտյուշա Շահբազյանը կարծում է, որ դատարկ պատգամավորական աթոռները պայմանավորված են նրանով, որ բյուջեի ընդունումը առանց էական փոփոխությունների միանգամայն կանխորոշված է եւ ոչ ոքի մեջ կասկած չի հարուցում: «Արդյունքում, քննարկումները ցուցադրական բնույթ են կրում», - ասել է Շահբազյանը:

November 18, 2011 | 14:08 YEREVAN.- Effectiveness of the MP’s work should not be assessed by counting hours spent in the parliament’s session hall, said MP from Republican Party Artak Zakaryan.
Interestingly, not more than 15 MPs out of 131 were present at the 2012 budget hearings held this week in the parliament.
“MP’s work on the budget is not just a physical presence in the hall. This is a meeting with representatives of the government, introduction and discussion of various proposals. Personally I was absent during two budget hearings because was working outside the session hall,” he told the Armenian News-NEWS.am correspondent.
MP from ARF Dashanktsutyun Artyusha Shahbazian considers that vacant parliamentary seats can be explained by the fact that adoption of budget without significant changes is absolutely predetermined.