Չինաստանը հերքում է Ուկրաինայի հարցով հունիսի 15-16-ը Շվեյցարիայում անցկացվելիք խաղաղության գագաթնաժողովում այլ երկրների վրա ճնշում գործադրելու մեղադրանքը։
Ըստ Reuters-ի՝ Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մաո Նինգի հայտարարել է, որ իր երկիրը երբեք չի հրահրել և չի բորբոքել կրակը: Ըստ նրա՝ խաղաղության համաժողովը պետք է ճանաչեն թե՛ ռուսական, թե՛ ուկրաինական կողմերը։
«Բոլորը պետք է մասնակցեն դրան հավասար հիմունքներով, և խաղաղության բոլոր նախագծերը պետք է արդար քննարկվեն։ Սրանք երեք կարեւոր գործոններ են»,- ըստ BBC-ի՝ հայտարարել է Մաո Նինգը՝ հավելելով, որ այդ գործոնները դժվար կլինի ապահովել։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ավելի վաղ Չինաստանին մեղադրել էր, նշելով, թե Պեկինը չի համաձայնել մասնակցել Խաղաղության գագաթնաժողովին, փորձելով այլ պետություններին հետ պահել մասնակցությունից։
«Չինաստանը, ցավոք, աշխատում է թույլ չտալու երկրներին ներկայանալ խաղաղության գագաթնաժողովին», - Սինգապուրում հայտարարել էր Զելենսկին:

Китай отрицает обвинения в оказании давления на другие страны в связи с Саммитом мира по Украине, который пройдет по инициативе Киева в Швейцарии 15-16 июня.
Китай никогда «не раздувал огонь и не разжигал пламя», цитирует Reuters представительницу МИД КНР Мао Нин, заявившую, что мирную конференцию должны признавать и российская, и украинская сторона.
«В ней все должны участвовать на равноправной основе, и все мирные проекты должны обсуждаться справедливо. Это три важных фактора», — сказала Мао Нин, добавив, что эти факторы будет сложно обеспечить, передает BBC.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее обвинил Китай, не согласившийся участвовать в Саммите мира, в попытках отговорить и другие государства от участия в нем.
«Китай, к сожалению, работает над тем, чтобы страны не приезжали на Саммит мира», — заявил Зеленский в Сингапуре.