Հանրապետական Դոնալդ Թրամփը, ով ԱՄՆ նախագահն էր 2018 թվականին, սպառնացել է ՆԱՏՕ-ից երկրի դուրսբերմամբ։ Այս մասին հայտնում է Financial Times (FT) թերթը՝ վկայակոչելով գագաթնաժողովի մասնակիցների աղբյուրներին։
Նրանց հիշողությունների համաձայն՝ այս իրադարձությունը «շրջադարձային կետ էր դաշինքի պատմության մեջ»։ Այսպես, Թրամփը մեղադրել է դաշնակիցներին ԱՄՆ-ի հանդեպ անազնիվ վերաբերմունքի մեջ և ասել, որ եթե ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրները չմեծացնեն իրենց պաշտպանական ծախսերը, ապա ԱՄՆ-ը կլքի Հյուսիսատլանտյան դաշինքը։ «Մինչև [2019 թվականի հունվարի 1-ը] ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրները պետք է խոստանան մեծացնել պաշտպանական ծախսերը, հակառակ դեպքում մենք դուրս կգանք [դաշինքից] և չենք պաշտպանի նրանց, ովքեր դա չեն անում», - մեջբերում է հրատարակությունն ԱՄՆ նախկին նախագահի խոսքերը։ Նա նաև կոչ է արել ՆԱՏՕ-ի եվրոպական անդամներին երկու անգամ ավելի շատ ծախսել պաշտպանության վրա, քան դաշինքի նպատակը՝ ՀՆԱ-ի 2%-ը, և հիշեցրել է, որ Վաշինգտոնի շատ դաշնակիցներ «երկար տարիների ընթացքում հսկայական գումարներ են պարտք [ԱՄՆ-ին]»:
Գագաթնաժողովի ընթացքում Թրամփը նաև մատնանշել է Գերմանիայի ղեկավարության միգրացիոն քաղաքականության բացասական հետևանքները։ Նրա գնահատականներով՝ երկրում ներգաղթյալների մեծ թիվը ապագայում պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում դրա անվտանգության համար, որին Գերմանիան կհակազդի ԱՄՆ-ի օգնությամբ։
Հուլիսի 3-ին Foreign Policy ամսագիրը հայտնել էր, որ իր նախագահության օրոք Թրամփը մտադիր էր կրճատել ամերիկյան ռազմական ներկայությունը Գերմանիայում։ 2024 թվականի սկզբին նա նաև հայտարարեց, որ պատրաստ է Ռուսաստանին գործողությունների ազատություն տալ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ կապված, եթե նրանք չկատարեն դաշինքի հանդեպ իրենց ֆինանսական պարտավորությունները։ Հրատարակության համաձայն՝ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում արևմտյան պետությունները միջոցներ են ձեռնարկում մեխանիզմներ ստեղծելու համար, որոնք կարող են չեզոքացնել Թրամփի պոտենցիալ որոշումները, եթե նա իշխանության գա։ Խոսքը, մասնավորապես, Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելու ՝ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի պարտավորությունների համախմբման, Եվրոպայում զինված ուժերի քանակի ավելացման և ռազմական ծախսերի ավելացման մասին է։

Республиканец Дональд Трамп, который в 2018 году был президентом США, угрожал выходом страны из состава НАТО. Об этом сообщила газета Financial Times (FT) со ссылкой на источники среди участников саммита.
По их воспоминаниям, это мероприятие стало «поворотным моментом в истории альянса». Так, Трамп обвинил союзников в нечестном отношении к Соединенным Штатам и заявил, что если все страны НАТО не увеличат свои расходы на оборону, то США покинут Североатлантический альянс. «К 1 января [2019 года] все страны НАТО должны пообещать увеличить оборонные расходы, или мы выйдем [из альянса] и не будем защищать тех, кто не сделает этого», - приводит издание слова бывшего президента США. Он также призвал европейских членов НАТО тратить на оборону вдвое больше, чем установленный альянсом показатель в 2% ВВП, и напомнил, что многие из союзников Вашингтона «должны [США] огромную сумму денег за много лет».
В ходе саммита Трамп также указал на негативные последствия миграционной политики руководства Германии. Согласно его оценкам, большое число мигрантов в стране представляет собой потенциальную угрозу для ее безопасности в будущем, противодействовать которой ФРГ будет при помощи США.
3 июля журнал Foreign Policy сообщил, что во время своего президентства Трамп намеревался сократить американское военное присутствие в Германии. В начале 2024 года он также заявил о готовности дать России свободу действий в отношении стран-участниц НАТО, если те не будут выполнять свои финансовые обязательства перед альянсом. По данным издания, на протяжении последних нескольких месяцев западные государства предпринимают меры по созданию механизмов, которые могли бы нейтрализовать потенциальные решения Трампа в случае его прихода к власти. В частности, речь идет о закреплении обязательств НАТО и ЕС по оказанию помощи Украине, увеличении численности вооруженных сил на территории Европы и наращивании военных расходов.