Նախկին հարցման տվյալների համեմատ, որն անցկացվել էր փետրվարին, ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության կողմնակիցների թվը կրճատվել է 10 տոկոսով, իսկ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության կողմնակիցներինն ավելացել է 7 տոկոսով։ Այս մասին լրագրողների հետ հուլիսի 10-ի հանդիպման ժամանակ ասել է «Gallup» միջազգային հետազոտական կենտրոնի հայկական գրասենյակի տնօրեն Արամ Նավասարդյանը։
Նա նշել է, որ հուլիսին հարցվածների 44,3 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է լինի չեզոք երկիր եւ չլինի ՀԱՊԿ կամ ՆԱՏՕ անդամ, 16,9 տոկոսը կարծում է, որ պետք է շարունակել անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, 29 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է ձգտի անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։
Նրա խոսքով՝ հարցվածների 15,2 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը միանշանակ շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ, 10,6 տոկոսը՝ ավելի շուտ ճիշտ ուղղությամբ, 23,1 տոկոսը՝ ավելի շուտ սխալ ուղղությամբ, 28,5 տոկոսը՝ միանշանակ սխալ ուղղությամբ։

В сравнении с данными прежнего опроса, который проводился в феврале, количество сторонников членства Армении в ОДКБ сократилось на 10%, а сторонников членства в НАТО выросло на 7%. Об этом на встрече с журналистами 10 июля заявил директор армянского офиса международного исследовательского центра «Gallup» Арам Навасардян.
Он пояснил, что 44,3% опрошенных в июле считают, что Армения должна быть нейтральной страной и не быть членом ОДКБ или НАТО, 16,9% считают, что нужно продолжать членство в ОДКБ, 29% считают, что Армения должно стремиться к членству в НАТО.
По его словам, 15,2% опрошенных считают, что Армения однозначно движется в правильном направлении, 10,6% – скорее в правильном направлении, 23,1% – скорее в ошибочном направлении, 28,5% – однозначно в ошибочном направлении.