Նախկին հարցման տվյալների համեմատ, որն անցկացվել էր փետրվարին, ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության կողմնակիցների թվը կրճատվել է 10 տոկոսով, իսկ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության կողմնակիցներինն ավելացել է 7 տոկոսով։ Այս մասին լրագրողների հետ հուլիսի 10-ի հանդիպման ժամանակ ասել է «Gallup» միջազգային հետազոտական կենտրոնի հայկական գրասենյակի տնօրեն Արամ Նավասարդյանը։
Նա նշել է, որ հուլիսին հարցվածների 44,3 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է լինի չեզոք երկիր եւ չլինի ՀԱՊԿ կամ ՆԱՏՕ անդամ, 16,9 տոկոսը կարծում է, որ պետք է շարունակել անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, 29 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է ձգտի անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։
Նրա խոսքով՝ հարցվածների 15,2 տոկոսը կարծում է, որ Հայաստանը միանշանակ շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ, 10,6 տոկոսը՝ ավելի շուտ ճիշտ ուղղությամբ, 23,1 տոկոսը՝ ավելի շուտ սխալ ուղղությամբ, 28,5 տոկոսը՝ միանշանակ սխալ ուղղությամբ։

Compared to the data of the previous poll, which was conducted in February, the number of supporters of Armenia's membership in the CSTO has decreased by 10%, while the number of supporters of NATO membership has increased by 7%. Aram Navasardian, director of the Armenian office of the Gallup International Research Center, said this at a meeting with journalists on July 10.
He explained that 44.3% of those polled in July believe that Armenia should be a neutral country and not be a member of the CSTO or NATO, 16.9% believe that Armenia should continue its membership in the CSTO, and 29% believe that Armenia should strive for NATO membership.
According to him, 15.2% of respondents believe that Armenia is definitely moving in the right direction, 10.6% - is rather in the right direction, 23.1% - is rather in the wrong direction, 28.5% - is definitely in the wrong direction.