Կորեայի Հանրապետության և ԿԺԴՀ-ի միջև լայնամասշտաբ պատերազմի սանձազերծման դեպքում հակամարտության առաջին տարին, ըստ վերոնշյալ հիպոթետիկ սցենարի վերլուծության՝ համաշխարհային տնտեսության վրա կարող է արժենալ 4 տրիլիոն դոլար, ինչը կազմում է համաշխարհային ՀՆԱ-ի 3,9%-ը։ Դա ավելի քան երկու անգամ ավելի մեծ է, քան Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության հետևանքները, պնդում է գործակալությունը։ Հիպոթետիկ սցենարի նման գնահատականներ տվել ամերիկյան Bloomberg գործակալությունը։
Միաժամանակ նշվում է, որ Կորեական թերակղզում լիարժեք պատերազմը «շատ քիչ հավանական է»: Սակայն հակամարտության դեպքում մարդկային և տնտեսական կորուստները կործանարար կլինեն, ենթադրում է Bloomberg-ի վերլուծաբանը:
Միլիոնավոր մարդիկ կարող են զոհվել պատերազմում, հավելում է Bloomberg-ը։ Սեուլի մետրոպոլիայի տարածքում, որը ԿԺԴՀ հրետանային թիրախի գոտում է, բնակվում է մոտավորապես 26 միլիոն մարդ՝ Կորեայի Հանրապետության բնակչության կեսը:
Գործակալությունը Կորեայի Հանրապետությունն «աշխարհաքաղաքական բեկվածքի վրա կառուցված կիսահաղորդիչների գործարան» է անվանում։ Samsung Electronics-ը մատակարարում է աշխարհում DRAM չիպերի մոտ 41%-ը և NAND հիշողության չիպերի 33%-ը: Հարավկորեական կորպորացիայի արտադրանքը գնում են ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ Չինաստանում։ Սեուլին և նրա հարակից տարածքներին բաժին է ընկնում երկրի չիպերի արտադրության 81%-ը և արդյունաբերական արտադրության 34%-ը:
Ըստ գործակալության՝ թերակղզում պատերազմի դեպքում հարավկորեական կիսահաղորդչային գործարանները հյուսիսկորեական հրետանու և նրա փոքր՝ 250 կմ հեռահարության բալիստիկ հրթիռների համար կարող են թիրախ դառնալ։
Հակամարտության առաջին տարվա ընթացքում Կորեայի Հանրապետության ՀՆԱ-ն կարող է նվազել 37,5%-ով։ Ըստ գործակալության վերլուծության՝ հարավկորեական կիսահաղորդիչների և այլ ապրանքների արտահանման անկումը կարող է հանգեցնել Չինաստանի ՀՆԱ-ի 5%-ով նվազմանը, իսկ ամերիկյան տնտեսությունը կարող է կրճատվել 2,3%-ով։

Первый год полномасштабной войны между Республикой Корея и КНДР может обойтись мировой экономике в $4 трлн, что составляет 3,9% совокупного ВВП всего мира. Такие оценки гипотетического сценария приводит агентство Bloomberg.
Оно отмечает, что полноценная война на Корейском полуострове «очень маловероятна». Однако в случае конфликта человеческие и экономические потери будут разрушительны, предполагает Bloomberg.
Первый год боевых действий между КНДР и Республикой Корея, согласно анализу этого гипотетического сценария, может стоить мировой экономике $4 трлн, что составляет 3,9% ВВП мира. Это «более чем в два раза больше», чем последствия специальной военной операции на Украине, утверждает агентство.
В войне могут погибнуть миллионы, добавляет Bloomberg. В сеульской агломерации, которая находится в зоне поражения артиллерии КНДР, проживает примерно 26 млн человек - половина населения Республики Корея.
Агентство называет Республику Корея «заводом полупроводников, построенным на геополитическом разломе». Samsung Electronics поставляет около 41% чипов DRAM и 33% микросхем памяти NAND в мире. Продукцию южнокорейской корпорации покупают и в США, и в Китае. На Сеул и его окрестности приходится 81% производства чипов в стране и 34% промышленного производства.
Агентство считает, что в случае войны на полуострове южнокорейские заводы полупроводников могут стать целью для артиллерии КНДР и ее баллистических ракет малой дальности. Последние имеют дальность около 250 км.
В течение первого года конфликта ВВП Республики Корея может сократиться на 37,5%. Снижение объемов экспорта южнокорейских полупроводников и других товаров может привести к уменьшению ВВП Китая на 5%, американская экономика может сократиться на 2,3%, следует из анализа агентства.