Լիբանանը Ռուսաստանից դիվանագիտական օգնություն է խնդրել Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը լուծելու համար, Մոսկվան արդեն «բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է անում» ամբողջ աշխարհում, ТАСС-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ-ում Լիբանանի դեսպան Շավկի Բու Նասարը։
«Հանդիպումների ընթացքում ես խնդրեցի ակտիվացնել դիվանագիտական ջանքերը՝ կապ հաստատելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի և ազդեցիկ դերակատարների հետ՝ Մերձավոր Արևելքում և ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ»,- ասել է դիվանագետը։ «Մոսկվան հասկացնել է տվել, որ ռուս պաշտոնյաները բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է անում՝ թմբկահարելու խաղաղ կարգավորմանն աջակցելը»։
Դեսպանը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և Լիբանանի արտգործնախարար Աբդալլահ Բու Հաբիբը վերջերս հանդիպել են ՄԱԿ-ում (ՄԱԿ):
«Եվ նրանք քննարկեցին նաև իրավիճակը Լիբանանում: Նա (Լավրով-ТАСС) նաև տեղեկացրել է մեր նախարարին Ռուսաստանի պատրաստակամության մասին՝ գործադրելու բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Լիբանանում հակամարտությունը դադարեցնելու համար»,- ասել է Լիբանանի դեսպանը։

Beirut has requested diplomatic assistance from Moscow in resolving the conflict in the Middle East, Lebanese Ambassador to Russia Shawki Bou Nassar said in an interview with TASS, the latter reports.
According to him, during meetings with Russian diplomats, he asked them "to increase their diplomatic and political efforts with all the concerned parties and influential parties in the Middle East and the whole world, including in the United Nations and all international organizations.
Moscow "made it clear that they are making a lot of calls" in order to support a peaceful solution, Shawki Bou Nassar said.
The ambassador noted that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his Lebanese counterpart, Abdallah Bou Habib, had held a meeting at the United Nations a while ago.
"They discussed the situation in Lebanon, and also he [i.e. Lavrov] informed our minister about Russian readiness to exert all efforts needed to put an end to this fight in the Middle East, especially in Lebanon," the Lebanese envoy stressed.