Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այս շաբաթվա սկզբին ասել էր, որ Իսրայելը կարող է իր հայացքն ուղղել դեպի Թուրքիա՝ Լիբանան ներխուժելուց հետո։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության աղբյուրները հինգշաբթի օրը հայտնել են, որ թուրքական զինված ուժերը «բավականաչափ ուժեղ են երկրի դեմ ցանկացած սպառնալիք կանխելու համար», գրում է Daily Sabah-ը։
Ի պատասխան Իսրայելի կողմից Լիբանանի վրա հարձակումից և Իրանի հրթիռակոծություններից հետո հակամարտության տարածման հնարավորության մասին հարցերին, աղբյուրները նշել են, որ «նախարարությունն ու բանակը ուշադիր հետևում են ցանկացած զարգացումներին, որոնք կարող են սպառնալ Թուրքիայի անվտանգությանը»։
«Սպառնալիքները գնահատվում են որպես անվտանգության բազմաբնույթ ռազմավարության մաս և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ։ Իսրայելի անմարդկային հարձակումները, որոնք նաև խախտում են միջազգային իրավունքը, շարունակում են սպառնալ միջազգային անվտանգությանը, ինչպես նաև համաշխարհային և տարածաշրջանային կայունությանը: Առայժմ մենք ճիշտ ենք եղել մեր մտավախություններում, որ Իսրայելի հարձակումները չեն սահմանափակվի միայն Գազայի հատվածով և կտարածվեն ողջ տարածաշրջանով», - ասել են աղբյուրները:
Թուրքիայի ՊՆ-ն հայտնել է, որ հետևում է Մերձավոր Արևելքի իրադարձություններին, որոնք կարող են սպառնալ երկրին

Turkish President Recep Tayyip Erdogan earlier this week warned that—after invading Lebanon—Israel may set its sights on Turkey.
Turkish Ministry of National Defense sources have said on Thursday that “the Turkish Armed Forces were powerful enough to stave off any threat and danger targeting the country," reports Daily Sabah.
Answering questions regarding the possibility of a spillover of the conflict after Israel’s attack on Lebanon and Iran’s targeting of Israel with a barrage of missiles, sources said “the ministry and the army were closely watching any developments that may threaten the security of Türkiye.”
“Israel’s inhumane attacks that also violate international law continue to threaten international security, and global and regional stability. At this point, we have been proven right in our concerns that Israel’s attacks won’t be limited to Gaza and spread across the region,” sources said.