ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրենի պաշտոնում ընտրելու է Քաշյափ «Քաշ» Փաթելին՝ դաշնային իրավապահ մարմիններում քիչ փորձ ունեցող, 44-ամյա լոյալիստին:
«Քաշը փայլուն իրավաբան է, քննիչ և «Նախևառաջ համուն Ամերիկայի» մարտիկ, որն իր կարիերայի ընթացքում բացահայտել է կոռուպցիան, պաշտպանել արդարադատությունը և ամերիկացի ժողովրդին, - գրել է Թրամփը Truth Social կայքում:- Նա առանցքային դեր է խաղացել Ռուսաստանի մասին կեղծ տեղեկատվության բացահայտման գործում և դարձել ճշմարտության, հաշվետվողականության և Սահմանադրության պաշտպան»:
Ըստ NBC News-ի՝ Փաթելը, որը ՀԴԲ տնօրեն դառնալու համար պետք է ստանա Սենատի հավանությունը «Թրամփի բացարձակ հավատարիմ մարդու համբավ ունի, որը «խորը պետության» դավադրության անկիմն տեսություններ է տարածում և կոչ է անում մաքրել ՀԴԲ-ն Թրամփի ենթադրյալ թշնամիներից»։
«Նախագահ Թրամփի կողմից ՀԴԲ տնօրենի պաշտոնում առաջադրվելը պատիվ է ամբողջ կյանքի համար, - ասվում է Փաթելի հայտարարության մեջ:- «Միասին մեր արդարադատության համակարգում մենք կվերականգնենք ազնվությունը, հաշվետվողականությունը և հավասար արդարադատությունը և կվերադարձնենք ՀԴԲ-ին իր օրինական առաքելությանը՝ ամերիկյան ժողովրդի պաշտպանությանը»:
Իր առաջին ժամկետի վերջին ամիսներին Թրամփը Փաթելին դարձյալ առաջարկել էր ՀԴԲ-ի ղեկավար նշանակել: Սակայն Ուիլյամ Բարը, որն այն ժամանակ գլխավոր դատախազն էր, կտրականապես դեմ արտահայտվեց, և Թրամփը հրաժարվեց իր ծրագրերից:
«Պաթելը գործնականում ոչ մի փորձ չուներ, որը թույլ տար նրան ծառայել ամենաբարձր մակարդակով աշխարհի գլխավոր իրավապահ գերատեսչությունում»,- հետագայում գրել է Բարն իր հուշերում:
Դեմոկրատ օրենսդիրները վախենում են, որ Թրամփի կոշտ գծին հավատարիմ մարդը, ինչպիսին Փաթելն է, կարող է փոխել երկրի ամենահզոր դաշնային իրավապահ մարմնի կազմը և խնդիրները: Նրանք նաև պնդում են, որ ՀԴԲ-ի Թրամփին ոչ լոյալ գործակալների ցանկացած զտում նպատակ ունի վախեցնել նրանց, ովքեր կհամարձակվեն հետաքննել նախագահի գործողությունները:
Թրամփի կողմից Փաթելի առաջադրումը խախտում է նաև Ուոթերգեյթից հետո ընդունված նորմը, ըստ որի ՀԴԲ տնօրենները պաշտոնավարում են տասը տարով։ Այս պրակտիկայի նպատակն է ապահովել, որ ՀԴԲ-ն ապաքաղաքական լինի, որպեսզի այն չծառայի կոնկրետ նախագահի քաղաքական շահերին: Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի ներկայիս տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյը պետք է ավարտի իր տասնամյա պաշտոնավարումը 2027 թվականին։
Թրամփի հայտարարությունից հետո ՀԴԲ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ. «Ամեն օր ՀԴԲ-ի տղամարդիկ և կանայք շարունակում են աշխատել՝ պաշտպանելու ամերիկացիներին աճող սպառնալիքներից: Տնօրեն Ռեյի ուշադրության կենտրոնում են ՀԴԲ-ի աշխատակիցները, այն մարդիկ, որոնց հետ մենք աշխատում ենք, և այն մարդիկ, որոնց համար մենք աշխատում ենք»:

Избранный президент США Дональд Трамп объявил в субботу, что выберет на пост директора Федерального бюро расследований Кашьяпа «Каша» Пателя, 44-летнего лоялиста с небольшим опытом работы в федеральных правоохранительных органах.
«Каш - блестящий юрист, следователь и борец за «Америку прежде всего», который провел свою карьеру, разоблачая коррупцию, защищая правосудие и американский народ», - написал Трамп в посте на сайте Truth Social. «Он сыграл ключевую роль в разоблачении ложной информации о России, России, России, России и стал защитником правды, подотчетности и Конституции».
Как передает NBC News, Патель, которому придется получить одобрение Сената, чтобы стать директором ФБР, «заслужил репутацию абсолютного приверженца Трампа, который распространяет необоснованные теории заговора «глубинного государства» и призывает к чистке ФБР от предполагаемых врагов Трампа».
«Это честь всей жизни - быть выдвинутым президентом Трампом на пост директора ФБР, - говорится в заявлении Пателя. - Вместе мы восстановим честность, подотчетность и равное правосудие в нашей системе правосудия и вернем ФБР к его законной миссии: защите американского народа».
В последние месяцы первого срока Трамп также предлагал Пателю возглавить ФБР. Уильям Барр, занимавший в то время пост генерального прокурора, категорически возражал, и Трамп отказался от своих планов.
«У Пателя практически не было опыта, который позволил бы ему работать на самом высоком уровне в главном правоохранительном ведомстве мира», - написал позже Барр в своих мемуарах.
Законодатели-демократы опасаются, что такой приверженец жесткой линии Трампа, как Патель, может изменить состав и задачи самого мощного федерального правоохранительного органа страны. Они также утверждают, что любая чистка агентов ФБР, считающихся нелояльными к Трампу, направлена на запугивание всех, кто осмелится расследовать действия президента.
Выдвижение Трампом кандидатуры Пателя также нарушает принятую после Уотергейта норму, согласно которой директора ФБР занимают свой пост в течение десяти лет. Цель этой практики — обеспечить аполитичность ФБР, чтобы оно не служило политическим интересам конкретного президента. Нынешний директор ФБР Кристофер Рэй должен завершить свой десятилетний срок в 2027 году.
После заявления Трампа ФБР выступило с заявлением: «Каждый день мужчины и женщины ФБР продолжают работать, чтобы защитить американцев от растущего числа угроз. В центре внимания директора Рэя остаются мужчины и женщины ФБР, люди, с которыми мы работаем, и люди, для которых мы работаем».