ԱՄՆ-ի Սենատը եւ Ներկայացուցիչների պալատը վերջնականապես հաստատել են 2012 ֆինանսական տարում ԱՄՆ-ի օտարերկյա օգնության փաթեթը: Փաթեթով նախատեսվում է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին օգնություն տրամադրել 40 միլիոն դոլարի չափով` պահպանելով Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվող ֆինանսական միջոցների ընթացիկ մակարդակը եւ կոչ անելով պահպանել հավասարակշռություն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական օգնության առումով: Այդ մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն:
«Ամերիկայի բոլոր հայերի եւ մեր ընկերների անունից ցանկանում ենք մեր շնորհակալությունը հայտնել նրանց, ովքեր կողմնակից են հավասարակշռության պահպանմանը եւ Հայաստանին եւ Ղարաբաղին ֆինանսական օգնության հատկացմանը, այն պայմաններում, երբ ԱՄՆ-ը կրճատում է արտաքին օգնության իր ծախսերը: Մենք առաջիկա ամիսներին աշխատելու ենք այն ուղղությամբ, որպեսզի նյութապես օժանդակենք Հայաստանում բնակվող ընտանիքներին եւ ընդլայնենք 2013-ին Ղարաբաղի զարգացման ծրագիրը, ինչպես նաեւ քայլեր կձեռնարկենք Հայաստանին «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի երկրորդ փաթեթը տրամադրման եւ հայ-ամերիկյան երկկողմ տնտեսական համաձայնության կնքման ուղղությամբ, որը կնպաստի առեւտրական հարաբերութունների խորացմանը եւ նոր աշխատատեղերի բացմանը»,- ասել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Կովկասին հատկացվող ամերիկյան օգնության շրջանակներում Կոնգրեսը հաստատել է նախագահ Օբամայի` տնտեսական օգնության առաջարկը, այդ թվում 40 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանին, 16.6 միլիոն` Ադրբեջանին եւ 66 միլիոն` Վրաստանին:
Բացի այդ, Կոնգրեսը Լեռնային Ղարաբաղին օգնություն է տրամադրում «նախորդ տարիներին համապատասխան մակարդակով եւ հակամարտության հետ կապված անհրաժեշտությունների համապատասխան»` միաժամանակ կոչ անելով «հակամարտության խաղաղ կարգավորման»: Տարեկան ԱՄՆ-ի կողմից Ղարաբաղին հատկացվող օգնությունը կազմում է մոտ 2 միլիոն դոլար:

The Senate and House finalized the Fiscal Year 2012 (FY12) U.S. foreign assistance package this past weekend, approving $40 million in U.S. assistance to Armenia, maintaining current funding levels for Nagorno-Karabakh, and calling for military assistance parity for Armenia and Azerbaijan, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Armenian Americans want to thank all our friends among the memberships of the appropriating committees on both the House and Senate sides for enforcing military aid parity and for holding the line on aid to Armenia and Artsakh in the face of across the board cuts in America’s foreign aid spending,” said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA.
“We will, in the coming months, work to materially help families in the homeland, through increased aid to Armenia and a clear mandate for an expanded developmental aid program for Karabakh in the FY13 foreign aid bill, as well as, the granting of a second Millennium Challenge package to Armenia, and the negotiation of bilateral U.S.-Armenia economic accords to expand trade and foster job-creation.”
In terms of U.S. aid to the Caucasus, Congress approved President Obama’s proposed economic assistance levels, including $40 million for Armenia, $16.6 million for Azerbaijan, and $66 million for Georgia.
In a report accompanying the foreign aid bill, Senate and House conferees made specific mention that there should be parity in both Foreign Military Finance (FMF) and International Military Education and Training (IMET) levels to Armenia and Azerbaijan. While President Obama had requested $3 million in FMF funding for each country, the IMET funds he had proposed for Azerbaijan ($900,000) were twice that for Armenia.
Congress also agreed to provide assistance for Nagorno-Karabakh “at levels consistent with prior years, and for ongoing needs related to the conflict,” while urging a “peaceful resolution of the conflict.” U.S. assistance spending levels to Karabakh have been approximately $2 million a year, despite higher Congressional recommendations.