«Ես տպավորված եմ Թուրքիայի կողմից ուժի ցուցաբերումից»: Այդ մասին, այսօր` դեկտեմբերի 22-ին, հայտարարել է իշխող «Հանուն ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավոր Պատրիկ Դեւեջյանը` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի առնչությամբ:
«Երբ ես ուժի կիրառում եմ տեսնում մեր տարածքում, ես հասկանում եմ, թե ինչ է տեղի ունենում Թուրքիայի տարածքում: Օրինակ, Հրանտ Դինքի սպանությունը»,-նշել է պատգամավորը:
Պատրիկ Դեւեջյանը հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանությունն ընդունվել է Թուրքիայի կողմից: «Այո, Հայոց ցեղասպանությունն ընդունվել է Թուրքիայի կողմից: 1919-ին մահվան դատավճիռ է կայացվել Ցեղասպանության կազմակերպիչների դեմ»,-ասել է նա եւ հավելել, որ պատմաբանները պետք է ազատ լինեն իրենց հետազոտություններում: «Ֆրանսիացի պատմաբանները հնարավորություն են ունեցել գրել Հայոց ցեղասպանության մասին: Թուրքիայում հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամը այնպիսի աղբյուրներ է օգտագործել, որոնք հայտնի չէին նույնիսկ հայերին: Բայց նրան այժմ հետապնդում են Թուրքիայում: Մենք այդ առումով Ֆրանսիայում զգուշանալու կարիք չունենք: Այդ օրինագիծը պատժում է ատելության քարոզումը»,-ասել է իշխող կուսակցության պատգամավորը:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում ընթանում է ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկումը: Օրենքով պատիժ է սահմանվում 45 հազար եվրո եւ մեկ տարվա ազատազրկում:

«Я впечатлен демонстрацией силы со стороны Турции». Об этом 22 декабря на обсуждении проекта закона об ответственности за отрицание факта Геноцида армян заявил депутат французского парламента от правящей партии «Союз за народное движение» Патрик Деведжян.
«Когда я вижу демонстрацию силы на нашей территории, я понимаю, что происходит на территории Турции. Например, убийство Гранта Динка при подозрительных обстоятельствах», - заметил депутат.
Патрик Деведжян напомнил, что Геноцид армян был признан Турцией. «Да, Геноцид армян был признан Турцией. В 1919 году были вынесены смертные приговоры организаторам Геноцида», - сказал он и добавил, что историки должны быть свободны в своих исследованиях. «Французские историки имели возможность писать о Геноциде армян. В Турции известный историк Танер Акчам использовал такие источники, которые не были известны даже армянам. Но в Турции его сейчас преследуют. Нам во Франции в этом плане нечего бояться. Этот законопроект наказывает пропаганду ненависти», - заключил депутат от правящей партии.
Напомним, что 22 декабря в Национальном собрании Франции проходит обсуждение проекта закона об ответственности за отрицание факта армянского Геноцида. В случае нарушения этого закона предусматривается тюремное заключение сроком до одного года и штраф в размере 45.000 евро.
В октябре с.г. президент Франции Николя Саркози во время официального визита в Армению призвал Турцию признать Геноцид армян 1915г.
Ранее, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявлял, что Анкара готова ввести санкции против Парижа. Также Турция пригрозила отзывом посла из Парижа, если парламент Франции одобрит этот закон.