Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին ԵՄ պաշտոնյաներին և դիվանագետներին կոչ է արել իրենց կողմից վրացական ոչ կառավարական կազմակերպություններին հատկացված միջոցների մի մասը ուղղել անցյալ տարվա նոյեմբերին և դեկտեմբերին տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի ժամանակ խորհրդարանի շենքի վնասը ծածկելու համար։
«Բողոքի ակցիաների ժամանակ արմատականների պատճառած փաստացի վնասն արդեն կազմում է ավելի քան 100 հազար լարի (ավելի քան $40 հազար)։ Դրանք շենքի վնասը վերականգնելու ծախսեր են, բայց կան նաև այլ ծախսեր՝ ավերված գույքի և տեխնիկայի համար։ Մենք գնահատում ենք, որ պատճառված վնասը կազմում է մոտ կես միլիոն լարի»,- երկուշաբթի լրագրողներին ասել է Պապուաշվիլին։
«Ուղիղ եթերում երևում էր, թե ինչպես են արմատականները հարձակվում ոստիկանների վրա և փորձում հրկիզել խորհրդարանի շենքը, սակայն եվրոպացի դիվանագետները դա չեն նկատել։ «Սա խայտառակություն է և որևէ արժեքի բացակայություն», - ասել է Պապուաշվիլին:
2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց հաղթող ճանաչվեց իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը։ Միաժամանակ ընդդիմության բողոքի ակցիաները սկսվեցին ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու պահանջով:
Բողոքի նոր ալիք սկսվեց այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 28-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարեց, որ Թբիլիսին մինչև 2028 թվականը բանակցություններ չի սկսելու Բրյուսելի հետ Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ և այդ ընթացքում հրաժարվելու է ԵՄ-ից ցանկացած բյուջետային դրամաշնորհից։

Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili has called on EU officials and diplomats to direct part of their allocated funds to Georgian non-governmental organizations to cover the damage to the parliament building caused at the protests in November-December last year.
“The real damage caused by radicals during the actions already amounts to more than 100 thousand GEL (more than $40 thousand). This is the cost of repairing the damage to the building, but there are also other costs - for destroyed inventory and equipment. We assume that the damage caused is about half a million GEL,” Papuashvili told reporters on Monday.
“It was shown on live TV how radicals attacked police officers and tried to set fire to the parliament building, but European diplomats did not notice it. This is a disgrace and lack of any values,” Papuashvili said.
On October 26, 2024, parliamentary elections were held in Georgia, the winner of which was declared the ruling Georgian Dream party. At the same time, opposition protests began demanding to cancel the election results.
A new wave of protests began after Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze announced on November 28 that Tbilisi would not start negotiations with Brussels on joining the European Union until 2028 and refused any budget grants from the EU for this period.