Բրիտանիան կարող է սատարել Իսրայելին Իրանի հետ հակամարտությունում, սակայն Մերձավոր Արևելք լրացուցիչ ռազմական ինքնաթիռներ ուղարկելու որոշումը կայացվել է գլխավորապես բրիտանական ռազմաբազաներն ու անձնակազմը պաշտպանելու համար։ Այս մասին կիրակի օրը Sky News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ռեյչել Ռիվզը։
Ռիվզը հակամարտության լարվածության թուլացման կոչ է արել և ասել, որ տարածաշրջան լրացուցիչ ինքնաթիռներ ուղարկելու որոշումը «նախազգուշական միջոց» է։ Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Բրիտանիան օգնության կհասնի Իսրայելին, եթե իրեն խնդրեն, Ռիվզն ասել է. «Նախկինում մենք սատարել ենք Իսրայելին, երբ նրա ուղղությամբ հրթիռներ էին արձակվում»։
«Մենք այնտեղ ուժեր և միջոցներ ենք ուղարկում՝ մեզ պաշտպանելու, ինչպես նաև, հնարավոր է, մեր դաշնակիցներին սատարելու համար»,- հավելել է նա։
Անցյալ տարի Բրիտանիան մասնակցել է Իրանի կողմից իրականացված հրթիռային հարվածներից Իսրայելի պաշտպանությանը։ Ապրիլին բրիտանական ինքնաթիռները խոցել էին դեպի Իսրայել ուղևորվող իրանական անօդաչու սարքեր, իսկ հոկտեմբերին Մեծ Բրիտանիան հայտարարել էր, որ իր երկու կործանիչները և «օդ-օդ» դասի լիցքավորող տանկերը ներգրավված են եղել իրանական հրթիռները որսալու փորձի մեջ։ Ռեակտիվ ինքնաթիռները որևէ թիրախի չեն հարվածել։

Британия потенциально могла бы поддержать Израиль в его конфликте с Ираном, но решение направить дополнительные военные самолеты на Ближний Восток было принято главным образом для защиты британских баз и персонала, заявила в воскресенье в интервью Sky News министр финансов Великобритании Рэйчел Ривз.
Ривз призвала к деэскалации конфликта и сказал, что решение направить дополнительные самолеты в регион было «мерой предосторожности». Отвечая на вопрос, пришла бы Британия на помощь Израилю, если бы ее попросили, Ривз сказала: «В прошлом мы поддерживали Израиль, когда на него летели ракеты».
«Мы направляем туда силы и средства, чтобы защитить себя, а также, возможно, поддержать наших союзников», - добавила она.
В прошлом году Британия участвовала в защите Израиля от ракетных обстрелов со стороны Ирана. В апреле британские самолеты сбили иранские беспилотники, направлявшиеся в Израиль, а в октябре Великобритания заявила, что два ее истребителя и танкер-заправщик класса «воздух-воздух» были задействованы в попытке перехвата иранских ракет. Реактивные самолеты не атаковали никаких целей.