Իրանի պետական ​​հեռուստատեսությունը կոչ է արել քաղաքացիներին ջնջել WhatsApp հաղորդագրությունների հավելվածը իրենց սմարթֆոններից՝ հղում անելով այն մեղադրանքներին, որ հավելվածը հավաքում է օգտատերերի մասին տեղեկություններ՝ Իսրայելին փոխանցելու համար, չնայած այդ պնդումները հաստատող որեւէ կոնկրետ ապացույց չի ներկայացրել։ Այս մասին հաղորդել է Associated Press-ը (AP)։
WhatsApp-ի ներկայացուցիչները մտահոգություն են հայտնել, որ նման կեղծ հաղորդագրությունները կարող են օգտագործվել որպես պատրվակ իրենց ծառայությունն արգելափակելու համար, հատկապես այն ժամանակ, երբ այն ամենաշատ պահանջարկն ունի: Ընկերությունը շեշտը դրել է միջանցիկ կոդավորման կիրառման վրա, որն ապահովում է, որ ծառայություն մատուցողը չկարողանա կարդալ հաղորդագրությունները: Մեսենջերը նաեւ հայտնել է, որ չի հետեւում օգտատերերի գտնվելու ճշգրիտ վայրին, չի պահում նամակագրության գրանցամատյաններ եւ չի դիտում անձնական հաղորդագրությունները: Բացի այդ, WhatsApp-ը հերքել է լրատվամիջոցներին որեւէ կառավարության տեղեկատվություն տրամադրելը:
Միջանցիկ կոդավորումն ապահովում է, որպեսզի միայն ուղարկողը եւ ստացողը կարողանան կարդալ հաղորդագրությունները: Եթե երրորդ կողմը խլի հաղորդագրությունը, կտեսնի միայն անիմաստ նիշերի ամբողջություն, որը չի կարող վերծանվել առանց հատուկ բանալու:

Иранское государственное телевидение призвало граждан страны удалить мессенджер WhatsApp со своих смартфонов. Это обращение было мотивировано утверждениями о том, что приложение собирает пользовательскую информацию для передачи Израилю, хотя конкретные доказательства этих заявлений не приводились. Об этом сообщает издание Associated Press (AP).
Представители WhatsApp выразили обеспокоенность тем, что подобные ложные сообщения могут стать предлогом для блокировки их сервиса, особенно в период, когда он наиболее востребован. В компании подчеркнули использование сквозного шифрования, которое гарантирует, что поставщик услуг не может прочитать сообщения. Мессенджер также заявил, что не отслеживает точное местоположение пользователей, не ведет журналы переписки и не просматривает личные сообщения. Кроме того, WhatsApp опроверг предоставление массовой информации каким-либо правительствам.
Сквозное шифрование обеспечивает кодирование сообщений таким образом, что только отправитель и получатель могут их прочитать. В случае перехвата сообщения третьей стороной, она увидит лишь бессмысленный набор символов, который невозможно расшифровать без специального ключа.