Մյանմայի նախագահի պարտականությունները կատարող Մյին Սվեի մահվան կապակցությամբ սգո միջոցառումներ են կազմակերպվել Նեյպիդո մայրաքաղաքում։ Այս մասին հայտնել է Global New Light of Myanmar թերթը։
Հոգեհանգստին ներկա են եղել Մյանմայի բարձրաստիճան պետական գործիչներ, ռազմական ղեկավարության ներկայացուցիչներ, մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և Չինաստանի դեսպաններ, ինչպես նաև քաղաքական գործչի ընտանիքի անդամներ։ Սգո միջոցառումների շրջանակներում անցկացվել է զինվորական շքերթ՝ պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ, տեղի է ունեցել պաշտոնական հուղարկավորության արարողություն։ Դրվել են ծաղկեպսակներ։ Նշվում է, որ պետական հուղարկավորությունն անցկացվել է ազգային ավանդույթներին և պաշտոնական արարողակարգին խիստ համապատասխան։
Օգոստոսի 6-ին թերթը հրապարակել է հոդված, որում նշվել է, որ գործող նախագահը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Նրա մոտ նախկինում ախտորոշվել է Պարկինսոնի հիվանդություն։
Մյին Սվեն մահացել է օգոստոսի 7-ին՝ 74 տարեկան հասակում։ 2016 թվականից նա զբաղեցրել է փոխնախագահի պաշտոնը։ 2021 թվականի փետրվարի 1-ին նախագահ Վին Մյինին պաշտոնանկ անելուց հետո նա սկսել է կատարել պետության ղեկավարի պարտականությունները։ 2024 թվականի հուլիսին հաղորդվել է, որ Մյին Սվեն իր լիազորությունները հանձնել է վարչապետ Մին Աուն Հլայնին՝ հիվանդության պատճառով արձակուրդ գնալու կապակցությամբ։

Траурные мероприятия в связи со смертью исполнявшего обязанности президента Мьянмы Мьин Све состоялись в столице азиатской страны Нейпьидо. Об этом сообщила газета Global New Light of Myanmar.
На панихиде присутствовали высокопоставленные государственные деятели Мьянмы, представители военного руководства, послы ряда государств, включая Россию и Китай, и члены семьи политика. В рамках траурных мероприятий прошел военный парад с участием почетного караула, состоялась официальная церемония погребения с возложением венков. Отмечается, что государственные похороны прошли в строгом соответствии с национальными традициями и официальным протоколом.
6 августа газета опубликовала материал, в котором говорилось, что и.о. президента находится в реанимации. Ранее у него была диагностирована болезнь Паркинсона.
Мьин Све умер 7 августа в возрасте 74 лет. С 2016 года он занимал должность вице-президента. После отстранения от власти 1 февраля 2021 года президента Вин Мьина он стал исполнять обязанности главы государства. В июле 2024 года сообщалось, что Мьин Све передавал полномочия премьер-министру Мин Аун Хлайну в связи с отпуском по болезни.