Հարավային Կորեան և Վիետնամը պայմանագիր են ստորագրել Հարավային Կորեայի արտադրության 20 միավոր K9 ինքնագնաց հրետանային կայանքների մատակարարման շուրջ, որոնց արժեքը կազմում է մոտ 250 միլիոն դոլար։ Այս մասին հայտնել է «Yonhap» գործակալությունը՝ հղում անելով ռազմարդյունաբերական համալիրի ոլորտի աղբյուրներին։
Հաղորդվում է, որ հարավկորեական «Hanwha Aerospace» ընկերությունը Վիետնամի հետ համաձայնագիր է կնքել հուլիսի վերջին։ Մինչ այդ Հարավային Կորեան Վիետնամին փոխանցել է շահագործումից հանված ռազմական տեխնիկա, սակայն արտահանման վերաբերյալ գործարք կնքվել է առաջին անգամ։
Վիետնամը կդառնա 11-րդ երկիրը, որը K9 ինքնագնաց հրետանային կայանքներ է շահագործում։ Այդ երկրների թվում են նաև Ավստրալիան, Եգիպտոսը, Հնդկաստանը, Նորվեգիան, Լեհաստանը, Ռումինիան, Թուրքիան, Ֆինլանդիան, Էստոնիան և, իհարկե, Հարավային Կորեան։ K9-ն առաջին անգամ կմատակարարվի Հարավարևելյան Ասիայի երկրներ։
Դեռ մարտ ամսին Shephard Media հրատարակչական խումբն իր աղբյուրներին հղում անելով հաղորդել է, որ Վիետնամի կառավարությունը իբր պայմանագիր է կնքել K9 ինքնագնաց հրետանային կայանքներ ձեռք բերելու համար։ Խմբի տվյալներով՝ խոսքը մոտ 300 միլիոն դոլար արժողությամբ մինչև 30 միավոր K9A1 հաուբիցների մատակարարման մասին է։
Օգոստոսի 11-ին Վիետնամի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Տո Լամը Հարավային Կորեա կատարած պետական այցի ընթացքում հանդիպել է երկրի նախագահ Լի Ջեյ Մյոնի հետ։

Южная Корея и Вьетнам подписали соглашение о поставках 20 южнокорейских самоходных артиллерийских установок K9 стоимостью $250 млн. Об этом сообщило агентство Yonhap со ссылкой на источники в сфере военно-промышленного комплекса.
Указывается, что южнокорейская компания Hanwha Aerospace заключила соглашение с Вьетнамом в конце июля. До этого Южная Корея передавала Вьетнаму списанную военную технику, но экспортная сделка заключена впервые.
Вьетнам станет 11-й по счету страной, которая эксплуатирует самоходку K9. В число этих стран, помимо Республики Корея, также входят Австралия, Египет, Индия, Норвегия, Польша, Румыния, Турция, Финляндия, Эстония. K9 впервые будет поставлена в страны Юго-Восточной Азии.
В марте издательская группа Shephard Media уже сообщала со ссылкой на свои источники, что правительство Вьетнама якобы подписало контракт на закупку самоходных артиллерийских установок K9. По версии группы, речь шла о поставке до 30 гаубиц K9A1 стоимостью около $300 млн.
11 августа генеральный секретарь ЦК Компартии Вьетнама То Лам в ходе государственного визита в Республику Корея встретился с ее президентом Ли Чжэ Мёном.